17czerwiec2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Statek Roku 2018 - nominowany prom P 310 „Elektra” ze stoczni Crist

Prom ELEKTRA

Znamy już nominacje do nagród Marine Propulsion Awards w Amsterdamie. P 310 „Elektra”, wybudowany w całości w Gdyni nowoczesny prom pasażersko-samochodowy ma szansę na zdobycie tytułu „Statek Roku 2018”! 

P 310 „Elektra”, czyli prom pasażersko-samochodowy zbudowany w całości w gdyńskiej stoczni Crist na zamówienie fińskiego armatora Finferries ma szansę na walkę o prestiżowy tytuł „Statku Roku 2018”. Opublikowano już listę nominowanych do branżowych nagród Marine Propulsion Awards, które są wręczane w Amsterdamie. Jednostka, którą zbudowano w Gdyni będzie konkurować z projektami dużych firm, a o wszystkim zadecyduje głosowanie, które zakończy się w poniedziałek, 19 marca.

Jednostka P310 „Elektra” to hybrydowy prom typu "double-ended ferry". Na co dzień pływa pomiędzy fińskimi Nauvo a Parainen. Prom pomieści na swoim pokładzie 90 pojazdów i maksymalnie 372 osoby. To przede wszystkim jednostka ekologiczna, która jako jedna z nielicznych w Europie posiada napęd hybrydowy – trzy wysokoprężne silniki dieslowo-elektryczne radzą sobie nawet przy trudnych warunkach pogodowych.

Innowacyjny prom, który powstał w stoczni Crist w zeszłym roku ma 96 metrów długości i ponad 15 metrów szerokości. Co ciekawe, obsługuje go zaledwie trzech pracowników. Wyposażono go w baterie, których żywotność sięga do 10 lat, a ładowanie akumulatorów odbywa się każdorazowo podczas załadunku i rozładunku - potrzebny do tego czas to zaledwie 7 minut!

Oprócz wybudowanej w Gdyni „Elektry” do międzynarodowego tytułu „Statek Roku 2018” nominowano jeszcze dwie jednostki: to należący do Shella duży tankowiec „Cardissa” oraz pływający dla Sovcomflot transportowiec niewymagający pomocy lodołamacza „Christophe de Margerie”. Można głosować poprzez stronę internetową organizatora Marine Propulsion Awards do poniedziałku 19 marca. Zwycięzca zostanie ogłoszony 17 kwietnia, podczas uroczystej kolacji w trakcie Sulfur Cap 2020 Conference.

 

Fot. finferries.fi

Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież