16grudzień2018     ISSN 2392-1684

Aktualności

Położenie stępki pod „National Geographic Endurance”

NB 312 National Geographic Endurance fot1

W stoczni CRIST S.A. odbyła ceremonia położenia stępki pod jednostkę NB 312 „National Geographic Endurance”. NB 312, to wielofunkcyjny, polarny statek pasażerski z innowacyjnym kadłubem X-BOW budowany w Gdyni dla norweskiego armatora.

Sobotnie wydarzenie to kolejny krok w budowie jednego z najbardziej innowacyjnych statków pasażerskich na świecie – NB 312. Długa na blisko 125, a szeroka na ponad 20 metrów jednostka będzie mogła pływać w trudnych warunkach polarnych, jednocześnie zabierając na pokład w luksusowych warunkach ponad 100 pasażerów.

- Cieszymy się, że bierzemy dział w budowie tak innowacyjnego statku jakim jest NB 312. To kolejny projekt z ciągle rozwijającego się rynku jednostek pasażerskich, który zostanie zrealizowany w stoczni CRIST – mówi Tomasz Wrzask, PR & Marketing Manager, CRIST S.A. 

Jednostka zostanie wyposażona kadłub z linii X-BOW. Jest to pierwsze zastosowanie tego rozwiązania przy statku pasażerskim. Dzięki niemu zmniejszy się siła uderzania fal o kadłub, co zwiększy komfort podróżowania. Będzie prowadzić do znacznego zmniejszenia hałasu i wibracji, a także zminimalizuje ryzyko rozprysku fal, unikając zagrożeń i uciążliwości śliskich lub oblodzonych pokładów. 

Polozenie stepki pod NB 312 National Geographic Endurance fot1

Samo poruszanie się jednostki w warunkach polarnych zostanie ułatwione. Statek będzie w stanie działać szybciej i sprawniej w niesprzyjających warunkach na morzu, z krótszym czasem spędzonym na podróży przez najbardziej niebezpieczne obszary morskie. Co istotne dzięki zastosowaniu opatentowanego kadłuba X-BOW jednostka będzie miała dużo mniejszy wpływ na środowisko, przy jednoczesnym zmniejszeniu codziennych kosztów operacyjnych.

W ceremonii wzięli udział: Gunvor Ulstein, prezes Ulstein Group oraz Sven Linblad, prezes Lindblad Expeditions. Stocznię CRIST reprezentowali Ireneusz Ćwirko i Krzysztof Kulczycki, współwłaściciele CRIST S.A.. W części wyposażona jednostka jest budowana w stoczni CRIST, a ostatnie prace wykończeniowe będą realizowanie w norweskiej stoczni Ulstein. Odbiorca finalnym statku jest Lindblad Expeditions. Statek będzie pływał pod nazwą „National Geographic Endurance”.

 


Fot. materiały prasowe

Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież