16grudzień2018     ISSN 2392-1684

Aktualności

Port Gdynia i Polskie Koleje Państwowe podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy rozwoju terminali

Port Gdynia i Polskie Koleje Państwowe podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy rozwoju terminali

Wspólnymi siłami zamierzają pozyskiwać środki zewnętrzne, realizować projekty infrastruktury intermodalnej i wspólnie tworzyć całe łańcuchy logistyczne. Port Gdynia i Polskie Koleje Państwowe podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy rozwoju terminali intermodalnych podczas tegorocznego Forum Transportu Intermodalnego FRACHT.

To ma być ważny krok ku poprawieniu zaplecza dla Portu Gdynia i zwiększeniu dostępu do ładunków. Spółka podpisała list intencyjny z PKP, który w perspektywie najbliższych lat ma pomóc w powstaniu tak zwanego terminalu intermodalnego – korzystającego z więcej niż jednej gałęzi transportu, w tym przypadku szczególnie morskiego i kolejowego. Do zawarcia porozumienia doszło w środę, podczas trwania Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2018 w Gdańsku. Obie strony nie kryły zadowolenia z podpisania listu.

Dzięki podpisaniu listu intencyjnego realizujemy zapisy Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku z perspektywą do 2030 roku, które wskazują na konieczność aktywnego uczestnictwa portów morskich w rozwoju przewozów intermodalnych – podkreślił Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Powiązanie portów morskich z kolejową siecią transportową i dalszy rozwój potencjału polskich centrów logistycznych jest kwestią strategiczną - powiedział Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP. - Takie przedsięwzięcia wpisują się także w naszą nową politykę zarządzania nieruchomościami. Chcemy wykorzystywać zasoby w sposób racjonalny – dodał.

List intencyjny to efekt dłuższych rozmów i konsultacji, które wskazały wspólne interesy obu stron. Główny cel współpracy to połączenie potencjałów PKP S.A. oraz Portu Gdynia w działaniach na rzecz rozwoju i wzmocnienia konkurencyjności połączeń intermodalnych – szczególnie między Portem, a terminalami lądowymi na jego zapleczu. Jedną z głównych zalet budowy terminali intermodalnych ma być odciążenie układu drogowego z ruchu tirów – dziś ponad połowa ładunków wyjeżdża z gdyńskiego portu transportem drogowym.

Obie spółki zamierzają pozyskiwać środki zewnętrzne, w tym fundusze europejskie na realizację projektów dotyczących infrastruktury tego typu. Porty morskie to kluczowe ogniwa w globalnej logistyce. Te, które mogą zaoferować najbardziej konkurencyjne połączenia z zapleczem, wzmacniają jednocześnie swoją pozycję na rynku – stąd ogromna szansa dla gdyńskiej spółki. Według wstępnych założeń, port mógłby rozpocząć korzystanie z terminalu już po 2023 roku.

Idea współpracy na rzecz sprawnych połączeń polskich portów z zapleczem gospodarczym w kraju i w całej Europie Środkowo-wschodniej wpisuje się w cele i realizacje ustanowionego przez Komisję Europejską Kolejowego Korytarza Transportowego nr 5 (Rail Freight Corridor no 5). Łącznie PKP na terenie całej Polski wytypowała 120 nieruchomości pod potencjalne terminale intermodalne i centra logistyczne.


Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież