19październik2018     ISSN 2392-1684

Aktualności

Dni Morza Sail Szczecin 2018

DNI MORZA SZCZECIN 2018 LOGO

Zaczynamy odliczanie do Dni Morza_Sail Szczecin 2018. Od piątku 8 czerwca do niedzieli 10 czerwca miasto stanie się ogromnym portem, w którym zacumują jednostki z Polski, Niemiec, Rosji, Finlandii i Szwecji. Żaglowce, jachty, a także okręty Marynarki Wojennej – oto bohaterowie wydarzenia, które na stałe zapisało się w kalendarzu europejskich imprez żeglarskich.

Jedną z atrakcji Dni Morza Sail Szczecin, obok pięknych żaglowców cumujących przy Wałach Chrobrego, koncertów szantowo-folkowych, jarmarków i występów gwiazd, są piękne i zabytkowe oldtimery. Oldtimery to jednostki zbudowane przed 1950 rokiem, o tradycyjnym ożaglowaniu oraz motorowe - oryginalne lub zbudowane na elementach dawnej jednostki, w przeszłości używane do pracy.

Miały one różne przeznaczenie – były barkami, kutrami, rybackimi łodziami, holownikami, stateczkami handlowymi, ratowniczymi czy lodołamaczami. Obecnie służą jedynie rekreacji i cieszą oko. Większość z nich to drewniane jednostki z duszą, w których kryją się niezwykłe historie. Sam pomysł zlotu oldtimerów, powstał przy okazji tradycyjnych szczecińskich Dni Morza.

Głównym celem organizatorów, było wzbogacenie wydarzenia o piękne, stare i interesujące jednostki. Początkowo, w zlocie brały udział jedynie polskie żaglowce, jednak z biegiem czasu sytuacja uległa zmianie. Od kilku lat, specjalnie z tej okazji, do Szczecina przypływają oldtimery z całej Europy, których właściciele doceniają wyjątkowy klimat, który panuje podczas zlotów w stolicy Pomorza Zachodniego.

Tradycja Dni Morza sięga 1947 roku. Do hucznych obchodów tego wydarzenia powrócono w latach 60. XX wieku. Przez kolejne dekady imprezy zyskiwały rozmach i zasięg. Parady jednostek pływających, prezentacje okrętów wojskowych, zlot oldtimerów, występy artystyczne, pokazy sztucznych ogni – to tradycyjne atrakcje tego święta, które na nowo przeżyjemy w drugi weekend czerwca. 

Szczegóły wydarzenia już niebawem!


Źródło: dnimorza.szczecin.eu

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież