12listopad2018     ISSN 2392-1684

Aktualności

ORP „Błyskawica” powróciła na swoje miejsce

DSC0306a Blyskawica

Po tygodniowej nieobecności okręt- muzeum ORP „Błyskawica” powrócił dzisiaj rano na swoje stałe miejsce w narożniku Basenu Prezydenta.

Jak już informowaliśmy, czasowe przestawienie „Błyskawicy” do Portu Wojennego w Oksywiu spowodowane było uczestnictwem okrętu w uroczystościach państwowego pogrzebu śp. oficerów, podoficerów i marynarzy – ofiar zbrodni komunistycznych. Msza święta na pokładzie niszczyciela celebrowana była w dniu 29 czerwca 2018 o godzinie 10:00.

Również na „Błyskawicy” odbyła się wczoraj, w obecności Inspektora MW kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego, ceremonia przekazania dowodzenia 3. Flotyllą Okrętów. Nowym dowódcą największego związku taktycznego MW został komandor Mirosław Jurkowlaniec.

Dzisiaj rano, punktualnie o godzinie 7:00, „Błyskawica” wyruszyła z Oksywia w drogę powrotną. Towarzyszyły jej jednostki pomocnicze Marynarki Wojennej - holowniki H-7 (na dziobie) i H-5 (na rufie) oraz przyczepiony do jej prawej burty okręt ratowniczy ORP „Maćko” (R-14). W pobliżu kręciła się też motorówka cumownicza M-22.

Krótko przed godziną 8:00 cała eskadra weszła do Basenu Prezydenta, śledzona przez kilku zaledwie fotografów i przypadkowych, nielicznych o tej porze dnia przechodniów.

red: NB/AD

fotografia: © Antoni Dubowicz 2018 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież