16październik2018     ISSN 2392-1684

Aktualności

Transport przęseł mostu na Wyspę Sobieszewską

Fot1 Most w Sobieszewie zwodzone przęsła płyną z Gdyni do Gdańska

Na miejsce budowy zwodzonego mostu w Sobieszewie dotarły dwa ogromne ruchome przęsła. Transportowano je przez pięć godzin drogą morską ze stoczni w Gdyni do Sobieszewa. W poniedziałek (16.07.2018) rozpocznie się montaż tych konstrukcji.

Barka, na której płynęły stalowe elementy, wypłynęła z Gdyni o godz. 10, a przed godz. 15 była już w Sobieszewie. Podczas transportu bardzo istotna była pogoda. Padało, ale na szczęście wiatr nie utrudniał żeglugi. Każde z ogromnych ruchomych przęseł waży ponad 300 ton. Ich rozpiętość wynosi 60 metrów. Umieszczono je na holowanej przez dwie jednostki barce, która jest w stanie przetransportować ładunek o wadze 8 tys. ton.

Przez ostatnie kilka miesięcy zwodzone elementy były magazynowane w Gdyni. Stąd, a dokładnie z terenu firmy Gafako, zwodzone elementy trafiły do Sobieszewa. Przed transportem do Gdańska przęsła zostały pokryte specjalną warstwą antykorozyjną. Na zwodzonych konstrukcjach zamontowana została już m.in. hydraulika, kolektor deszczowy, łożyska i skrzynki ryglowe. Gdy prace przy zabezpieczeniu konstrukcji zakończyły się, rozpoczęto układanie specjalnych szyn, które połączyły nabrzeże z barką, a następnie wsunięto ogromny ładunek na barkę.

2 Most w Sobieszewie zwodzone przęsła płyną z Gdyni do Gdańska

Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Most będzie przejezdny od początku października. Cała inwestycja potrwa natomiast do końca listopada. Uroczyste otwarcie planowane jest w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego most będzie nosił nazwę Mostu Niepodległości.

Most nad Martwą Wisłą ma zapewnić bezpieczne i stałe połączenie Wyspy Sobieszewskiej z lądem. Nowy most zwodzony ma mieć 173 metry długości, ze skrzydłami – 181,5 m. Czas otwierana wyniesie zaledwie 150 sekund, co znacznie usprawni dojazd na Wyspę Sobieszewską. Koszt inwestycji to ponad 59 mln złotych.

 

Fot. tytułowa Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Źródło: gdansk.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież