25marzec2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

s/y Generał Zaruski - rejs kobiet dotkniętych chorobą nowotworową

GENRAL ZARUSKI Gdansk

19 kobiet, głównie z Trójmiasta, dotkniętych chorobą nowotworową wypłynie żaglowcem „Generał Zaruski" w rejs po Zatoce Gdańskiej pod hasłem Wiatr w żagle! Rejs już po raz drugi organizują uczestniczki gdańskiej filii Akademii Walki z Rakiem. Żaglowiec wypłynie w czwartek, (20.09.2018) z mariny na Ołowiance w Gdańsku o godzinie 10, powróci dzień później.

Dla kobiet dotkniętych chorobą nowotworową rejs ma być okazją do sprawdzenia się w niecodziennych warunkach oraz budowania wiary w siebie i swoje możliwości po przebytej chorobie lub w trakcie jej leczenia. W rejsie uczestniczy 19 kobiet; żaden mężczyzna nie zgłosił się do udziału w projekcie. Uczestniczki  rejsu stanowić będą część załogi żaglowca i będą wykonywać wszystkie prace na pokładzie. Ponadto podczas cumowania jednostki w porcie w Jastarni wezmą udział w warsztatach psychoedukacyjnych i rozwoju osobistego.

Gdańska filia Akademia Walki z Rakiem działająca przy Fundacji Hospicyjnej od 2006 roku obejmuje swoim działaniem rocznie około 150-200 osób. Każdego roku z jej pomocy korzysta od 40 do 70 nowych osób. Akademia jako jedyna w Gdańsku prezentuje szeroką, bezpłatną ofertę dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Wsparcie i edukacja udzielane przed doświadczonych psychologów i psychoonkologów, fizjoterapeutów oraz dietetyka mają na celu wzmacnianie podopiecznych w procesie zdrowienia i aktywizowanie ich w powrocie do normalnego życia. Koordynatorka gdańskiej Akademii, Anna Marlęga – Woźniak mówi, że z każdym rokiem wzrasta liczba osób zainteresowanych ofertą. W ubiegłym roku zgłosiło się o prawie 50 proc. więcej chętnych.

Strategicznymi partnerami rejsu są Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów z 2013 roku liczba zachorowań na nowotwór ciągle rośnie. Statystycznie, chorobą zagrożony jest co czwarty Polak. Z raportu Pomorskiego Rejestru Nowotworów z 2015 roku wynika, że Pomorze zajmuje pierwsze miejsce w zachorowalności na nowotwory złośliwe (ponad 560 zachorowań na 100 tys. osób).

Fot. Gdański Ośrodek Sportu
Źródło: informacja prasowa

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież