Aktualności

W „Remontowej” zwodowano pierwszy holownik dla Marynarki Wojennej RP

Wodowanie holownika dla Marynarki Wojennej

Dziś w południe w gdańskiej stoczni „Remontowa Shipbuilding S.A.” odbyła się uroczystość wodowania i chrztu pierwszego z zakontraktowanych sześciu holowników projektu B860 dla Marynarki Wojennej RP. Jednostka otrzymała imię „Bolko” i nosić będzie na burcie numer H-11. Matką chrzestną została pani Honorata Hyżyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza w Lesznie. Holownik trafi do 8.FOW w Świnoujściu.

Na wodę „Bolko” dostał się z pomocą dźwigu nożycowego „Conrad Consul” i pchacza „Nosorożec G-01”. „Conrad Consul”, zakupiony na rynku wtórnym jesienią ubiegłego roku przez gdańską stocznię Marine Projects Ltd., to najsilniejszy obecnie dźwig pływający na polskich wodach. Jego DOR (dopuszczalne obciążenie robocze) wynosi 400 ton. Na „Bolka” wystarczył jednak z powodzeniem hak o udźwigu 200 ton.

Jednostki, z których trzy trafią do Świnoujścia i trzy do Gdyni, przeznaczone będą zwłaszcza do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, w tym zwalczania pożarów, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń a także podejmowania z wody torped.

Holowniki B860 będą miały 29 m długości i uciąg na palu 35 t. Na pokładzie głównym stanie 3-tonowy dźwig, służący m.in. do wyławiania torped, używanych przez wojsko w celach ćwiczebnych. Klasa lodowa holowników pozwoli na ich eksploatację w ciężkich warunkach lodowych w asyście lodołamaczy. Jednostki posiadać będą możliwość transportu na pokładzie otwartym ładunków drobnicowych o łącznej masie do 4,0 t. Zapas paliwa wystarczy na 7 dób pracy, autonomiczność jednostek wynosić będzie 5 dni.

„Bolko” ma zostać wdrożony do służby w 2019 roku, kolejne holowniki w 4-miesięcznym cyklu. Do końca 2020 roku wszystkie mają być już przekazane MW.

Info: nb/AD

foto: © Antoni Dubowicz 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież