17czerwiec2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Kapitan Tadeusz Jerzy Pszenny odszedł na wieczną wachtę

Tadeusz Jerzy Pszenny

Był jednym z pionierów powojennej polskiej żeglugi. Jak sam mówił, pływała z nim prawie cała Polska. Jako ostatni dowodził transatlantykiem MS „Batory”. Był też pierwszym kapitanem TSS „Stefana Batorego”. Dawny wykładowca i prodziekan Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. 30 marca na wieczną wachtę odszedł kpt. ż. w. Tadeusz Jerzy Pszenny. Miał 95 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 6 kwietnia. O godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 46) odprawiona zostanie msza święta. Pogrzeb, o godz. 13.00, w nowej części cmentarza przy ul. Spokojnej w Gdyni.

Urodził się 2 listopada 1923 roku w Janikowie koło Inowrocławia. Już od młodych lat fascynowała go morska tematyka. Lektura miesięcznika „Morze” oraz wycieczka do Gdyni w 1937 roku rozbudziły w nim pasję. ​Pojawiły się marzenia o morskiej służbie. Jednak wojna i okupacja zmusiły go do odłożenia, na kilka lat, realizacji tych planów. W 1945 roku Tadeusz Jerzy Pszenny rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Jej absolwentem został jednak w 1948 roku w Szczecinie. A to dlatego, że Wydział Nawigacyjny tej szkoły przeniesiono właśnie do tego miasta.

Początkowo Pszenny pływał na statkach „Generał Walter” i „Generał Bem”. Stanowisko kapitana objął po raz pierwszy w 1955 roku. Dowodził wtedy jednostką „Puck”. Potem prowadził największe polskie liniowce transatlantyckie. Najpierw był I oficerem na MS „Batorym”. A w 1961 roku został jego, najmłodszym w historii, kapitanem. Miał wtedy 38 lat. Kilka lat później zapadła decyzja, żeby zastąpić wysłużonego już „Batorego” innym statkiem. W tym celu w 1968 roku Tadeusza Jerzego Pszennego wytypowano do składu sześcioosobowej delegacji Polskich Linii Oceanicznych, która podjęła decyzję o zakupie holenderskiego liniowca „Maasdam”. Statek przeszedł proces przekształcenia. Po przebudowie zmienił się w TSS „Stefana Batorego”. Jego pierwszym kapitanem został nie kto inny jak Tadeusz Jerzy Pszenny.

Pszenny pływał we flocie i równocześnie uzupełniał wykształcenie. W 1966 roku ukończył studia magisterskie w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie. Natomiast w 1972 roku obronił doktorat na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1970 do 1973 roku pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nawigacyjnego ds. praktyk morskich Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.

Przestał pływać w 1991 roku. Ostatnim statkiem kapitana był wycieczkowiec „Sun Ambassador”. A w latach 1989–1993 pełnił funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Całe zawodowe życie związał z Gdynią, gdzie mieszkał przy ulicy, jakżeby inaczej, Stefana Batorego.

Tadeusz Jerzy Pszenny zmarł 30 marca 2019 roku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 6 kwietnia w Gdyni. O godz. 11.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Armii Krajowej 46) zaplanowano modlitwę różańcową. Tuż po niej, o godz. 12.00, odprawiona zostanie msza święta. Pogrzeb odbędzie się o godz. 13.00 w nowej części cmentarza przy ul. Spokojnej w Gdyni (ul. Spokojna 6).

Fot. umg.edu.pl
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Komentarze   

+1 #1 witold 2019-04-05 22:47
wspaniały człowiek morza,wiedza i blyskotliwy dowcip i uroda takim kpt.ź.w.dr jerzego wielu zapamiętało,nie ch odpoczywa w spokoju na wiecznej wachcie!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież