11grudzień2019     ISSN 2392-1684

Aktualności

Dziś w Gdyni – wycieczkowiec MARINA

wycieczkowiec MARINA w Gdyni

Zmierzający z Helu do Gdyni tramwaj wodny AGAT wydaje się przy MARINIE dziecinną zabawką. Ale to perspektywa, a nie wielkość sprawia, że ulegamy takiemu złudzeniu. Ani bowiem AGAT nie jest aż tak mały, ani MARINA taka duża, jakby się mogło wydawać. MARINA nie ma bowiem nawet 240 metrów, AGAT ma ich prawie 38. Pod względem liczby pasażerów różnice są jeszcze mniejsze – AGAT zabiera na pokład 450 podróżnych, MARINA zaledwie 1250 (za to ma nie cztery, lecz aż 780 osób obsługi. Cóż za rozrzutność!)

Nie cztery jednak ani nie 780 osób oglądało jej dzisiejsze wejście do Gdyni, tylko jakieś dwadzieścia, może trzydzieści. Czyli szału nie było, choć pogoda akurat dopisała. Może to Kulinarna Świętojańska lub zapowiadany z wielkim szumem piknik lotniczy gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej na lotnisku w Babich Dołach sprawił, że niewielkie w sumie było zainteresowanie wchodzącym wycieczkowcem? Nie wiem.

Być może zmieni się to jednak radykalnie, gdy przeczytacie, że wyjście statku zaplanowane jest na godzinę 22:00. MARINA będzie z pewnością pięknie oświetlona i – jeśli nie będzie padać – zapowiada się ciekawe widowisko! Na wszelki wypadek podam więc kilka faktów z życia statku:

MS Marina to pierwszy z dwóch wycieczkowców klasy Oceania, zbudowany we włoskiej stoczni Fincantieri's w Sestri Ponente dla Oceania Cruises pod koniec roku 2010. Chrzest statku odbył się 5 lutego 2011 w Miami, imię nadała mu Mary Hart, Miss South Dakota 1970 i modna prezenterka telewizyjna. Kto chce dowiedzieć się o niej czegoś więcej, niech poszpera w necie.

Drugi statek klasy Oceania to RIVIERA, zbudowana w 2012. Była też opcja na budowę trzeciego wycieczkowca w serii, lecz o jej realizacji jakoś nic nie słychać.

AGAT zaś- skoro już tu wystąpił - opisany został swego czasu dość szczegółowo w Naszym Bałtyku tutaj:  https://www.naszbaltyk.com/sylwetki-statkow/418-katamaran-pasazerski-agat.html

A więc do wieczora?

Info: red NB /AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2019

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież