18styczeń2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Marsz Śledzia z Kuźnicy do Rewy - 2019

Marsz Sledzia 2019

Za nami kolejny, już 19. Marsz Śledzia. To niepowtarzalna impreza, którą kilknaście lat temu zapoczątkował gdynianin, Radosław Tyślewicz. Setka ochotników w sobotę przeszła znów Zatokę Pucką od Kuźnicy aż do Rewy.

To już lokalna tradycja – jak co roku i już po raz 19. w sobotę śmiałkowie wzięli udział w jedynej imprezie, podczas której uczestnicy maszerują w poprzek wód morskich. Marsz Śledzia to 100 uczestników, 5 godzin i około 12 kilometrów Zatoki Puckiej do pokonania na własnych nogach. Maszerujący przemierzają najbardziej płytkie fragmenty akwenu, a po drodze czeka ich odcinek pływania i tzw. etap próby, czyli jedzenie śledzia i picie marynarskiego napoju.

 Masrsz Sledzia 2019 foto 2

Tak nietypowa przeprawa przez wody zatoki to pomysł Radosława Tyślewicza – gdynianina, który kilkanaście lat temu, w 2002 roku zapoczątkował całą imprezę. Pierwsze dwie edycje były kameralnymi marszami dla kilku osób, później do organizacji przyłączyli się rybacy z Kuźnicy, a o Marszu Śledzia robiło się coraz głośniej. Na przestrzeni lat w imprezie przemaszerowali m.in. burmistrz Jastarni i prezydent Gdyni, w kolejnych latach olimpijczycy i znani aktorzy scen warszawskich oraz przedstawiciele Greenpeace i innych organizacji ekologicznych.

Masrsz Sledzia 2019 foto 3

W tym roku setkę uczestników wylosowano wcześniej z grona około 1000 chętnych. Wśród nich „śledzie” z Estonii, Niemiec czy Rosji. Po drodze z Kuźnicy do Rewy skupiono się także na… sprzątaniu, a konkretniej – na sprzątaniu śmieci z dna Zatoki Puckiej.

Masrsz Sledzia 2019 foto 4

Sam marsz to nie wszystko – w tym roku jednocześnie ustanowiono nowy rekord Polski w w największej liczbie osób ubranych w kamizelki ratunkowe w jednym miejscu. Aby go ustanowić, potrzebnych było 140 osób, czyli uczestnicy, kajakarze morscy czy skipperzy. Próbę podjęto na tzw. Rybitwiej Mieliźnie. Zakończenie Marszu Śledzia i wręczenie pamiątkowych odznaczeń miało miejsce w Rewie, przy Morskim Krzyżu

Fot. Maciej Królikowski
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież