31październik2020     ISSN 2392-1684

Aktualności

Promy dla Estonii

Promy dla Estonii

Kolejny kontrakt na budowę dwóch dwustronnych nowoczesnych promów podpisała stocznia Remontowa Shipbuilding. Jednostki powstaną dla estońskiego armatora „Port of Tallinn”. Jest to już drugie duże zamówienie podpisane w tym roku, które zrealizuje największa polska stocznia produkcyjna, należąca do grupy kapitałowej Remontowa Holding.
Zakontraktowane promy to najnowocześniejsze jednostki z napędem konwencjonalnym w basenie Morza Bałtyckiego. W razie konieczności projekt statku zakłada możliwość ewentualnej zmiany napędu na paliwo LNG.

Atutem promów będą niewątpliwie niskie koszty eksploatacji. Zoptymalizowany kształt kadłuba przystosowany do pracy w ciężkich warunkach lodowych, przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliwa oraz mniejszej emisji toksycznych substancji do atmosfery. Wysoki poziom automatyki pozwoli na eksploatację przy zmniejszonym do minimum stanie załogi. Promy o długości 114 metrów jednorazowo będą mogły zabrać na pokład 150 samochodów osobowych oraz 600 pasażerów. Statki przekazane zostaną Armatorowi w 2016 roku.

Port w Tallinie, który zamówił jednostki, jest obecnie największym ośrodkiem obsługującym ruch towarowo – pasażerski w Estonii. W celu usprawnienia połączeń lokalnych pomiędzy wyspami leżącymi wzdłuż zachodniego wybrzeża Estonii konieczne stało się zwiększenie posiadanej dotychczas floty.

Do przetargu na budowę nowych promów stanęły znane w branży firmy. O wyborze REMONTOWA SHIPBUILDING zadecydowało niekwestionowane doświadczenie w budowie statków pasażerskich oraz uznanie, jakim stocznia cieszy się wśród europejskich i amerykańskich Armatorów.

Dotychczas REMONTOWA SHIPBUILDING zbudowała około 50 promów pasażersko – samochodowych różniących się rodzajem napędu oraz zasięgiem obsługiwanych linii.

Realizacja projektu dla Portu w Tallinie otwiera dla nas nowy rynek zbytu w północnej części Morza Bałtyckiego. Spodziewamy się, że w przyszłości zaowocuje to kolejnymi zamówieniami na budowę nowoczesnych statków pasażerskich dla armatorów z Estonii i Finlandii.

Zamówienie to wraz z pozostałymi kontraktami wypełnia portfel zamówień REMONTOWA SHIPBUILDING do końca 2016 roku. Cieszy to tym bardziej, że realizacja wszystkich zamówień, które obecnie realizuje ta największa w Polsce stocznia produkcyjna, zapewnia zatrudnienie dla blisko 2 tyś. pracowników stoczni, a także firm z nią kooperujących.


PODSTAWOWE PARAMETRY:

Długość: 114,00 m
Szerokość: 19,20 m
Wysokość: 6,00 m
Prędkość eksploatacyjna: 13 węzłów


Źródło: www.remontowa-rsb.pl/

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież