Aktualności

„MSC Maya” - największy kontenerowiec świata w gdańskim DCT

MSC MAYA w DCT GDAŃSK 2016 fot 1

Deepwater Container Terminal (DOC) w Gdańsku przyzwyczajony jest do obsługi „rekordzistów”, od lat regularnym gościem są w nim największe statki Maersk Line, w tym kontenerowce serii Triple-E. Dziś pobity jednak został kolejny rekord, po południu do portu wszedł „MSC MAYA”, aktualny światowy champion!

Należący do szwajcarskiej firmy Mediterranean Shipping Company (MSC) „MSC Maya” jest wraz z siostrzanymi „MSC Oscar”, „MSC Zoe”, „MSC Oliver” i „MSC Sveva” aktualnie największym kontenerowcem świata. Największym, co jednak wcale nnie oznacza - najdłuższym, jak (błędnie) podaje wiele źródeł. Kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt statków, w tym również seria Maersk Triple-E jest od niego nawet o kilka metrow dłuższa. „MSC Maya” mierzy bowiem „tylko” 395,40 m, podczas gdy seria Triple-E ma ich aż 400.

Pod względem możliwości przewozowych jednak nowe statki MSC (cała seria ma się podobno składać z 20 bliźniaczych jednostek!) są zdecydowanie światowymi rekordzistami. Załadować bowiem mogą aż 19.224 TEU (kontenery 20-stopowe), ich pojemność GT wynosi 193.000 (to jednostki niemianowane), a nośność DWT 197.362 tony.

Pięć pierwszych statków MSC zamówiło w grudniu 2013 roku w stoczniach Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering w Korei Południowej, a już w marcu 2015 zostały one przekazane armatorowi. Od kwietnia 2015 utrzymują regularną linię Azja- Europa Północna.

Napęd statku składa się z jednej pięciopłatowej śruby (długość płata 10,5 m) oraz wysokoprężnego silnika dwusuwowego MAN B&W 11S90ME-C o maksymalnej mocy 62,5 MW (83.800 KM), co pozwala na ekonomiczne pływanie z prędkością 22,8 w (42,2 km/h). Prędkość maksymalna wynosi 25,0 węzłów (46 km/h).

Załoga tego kolosa liczy zaledwie 22 osoby, w razie ewakuacji znajdzie więc więcej niż dosyć miejsca w 35-osobowej łodzi ratunkowej.

„MSC Maya” zarejestrowana jest w Panamie. Prawdopodobnie podobnie ma się sprawa z pozostałymi statkami MSC, a jest ich bez mała 500. Na czymś trzeba przecież zaoszczędzić!

„Maya” pozostanie w Gdańsku przez kilka dni, po czym wyruszy w poniedziałek, 6 czerwca, w powrotny, 41 dniowy rejs FS623E do chińskiego portu Ningbo. Serwis ten, zwany SILK obsługiwany jest wspólnie przez Maersk i MSC.

informacja: nb/AD

 

 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież