16kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

ORP Kościuszko rozpoczyna misję NATO

ORP KOŚCIUSZKO

Fregata rakietowa ORP Gen. Kościuszko opuściła port wojenny w Gdyni i udała się na Morze Śródziemne. Załoga dołączy do Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2, by wziąć udział w misji. Załoga okrętu, który do Gdyni powróci w drugiej połowie września, liczy ponad 200 marynarzy.

Jednym zadań realizowanych pod flagą Sojuszu Północnoatlantyckiego, jest przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi drogą morską. Misją fregaty jest wsparcie stałego zespołu okrętów natowskich. Mamy nadzieję, że to będzie zauważalny i odczuwalny wkład w nasze wspólne europejskie i natowskie bezpieczeństwo na flance południowej - mówi Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Mirosław Różański.

Nasze zadania będą się koncentrowały głównie na monitoringu, natomiast wszelkie akcje policyjne, będzie podejmowała agencja Frontex. My jesteśmy przygotowani do tego, by ratować życie ludzkie, gdy będzie w bezpośrednim niebezpieczeństwie - podkreśla komandor porucznik Maciej Matuszewski, dowódca ORP Kościuszko.

Obecnie w skład zespołu wchodzi siedem okrętów, głównie fregat, z Grecji, Niemiec, Turcji, USA i Wielkiej Brytanii. Jednostką flagową zespołu jest niemiecka fregata FGS Karlsruhe.


Fot. Łukasz Pacholski
Źródło: 3. Flotylla Okrętów 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież