27październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Interesujące wodowanie kutra w gdyńskiej stoczni Karstensen Shipyard Poland

VINGASKAR wodowanie DSC0050a

W stoczni Karstensen Shipyard Poland zwodowano wczoraj kolejną jednostkę. Jest to nadzwyczaj elegancki, wymuskany kuter rybacki dla szwedzkiego armatora Matsa Johanssona and Family​ z Donsö. Nic dziwnego, że stoczniowcy są niezmiernie dumni z tej jednostki. Nazywa się VINGASKÄR i nosi numer burtowy GG 500.

Nietypowe wodowanie odbyło się przy pomocy dwóch dźwigów pływających, co wymagało nadzwyczajnego zgrania załóg i perfekcyjnego przygotowania logistycznego. Przy nabrzeżu czekał więc należący do stoczni Marine Projects Ltd. w Gdańsku CONRAD CONSUL, wspierany w manewrach przez holownik FAIRPLAY IV oraz MAJA, pozostająca wciąż w barwach gdyńskiego PRO.  Przygotowania do wodowania trwały kilka godzin, sam proces - od momentu, w którym CONRAD CONSUL zaczął podnosić dziób kutra do chwili, w której VINGASKÄR dotknął powierzchni wody przebiegał dość szybko. O 12:35 stępka drgnęła i zaczęła się po centymetrze unosić, o 12:54 kuter został zwodowany, o czym doniósł wszem i wobec przeciągły, donośny ryk syreny, witający nową jednostkę na morzach o oceanach. Witała go również cała załoga stoczniowa oraz Wasz fotograf, który miał szczęście śledzić to wydarzenie z bezpośredniej bliskości!

Już dziś wieczorem VINGASKÄR ma opuścić Gdynię i udać się do Karstensens Skibsværft A/S, duńskiej stoczni matki w Skagen. Przeholuje go tam RONJA, cumująca już od wczoraj rano przy nabrzeżu Indyjskim. Można więc będzie przy odrobinie szczęścia zobaczyć obie jednostki z Ostrogi Pilotowej. Ale uwaga, prognozy pogody nie są zbyt dobre. Może lać!

PS: w niedalekiej przyszłości spodziewajcie się Morskich Kadrów Antka z szeroką relacją z tego wodowania. 

Info: redakcja NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2020

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież