Aktualności

Statek szkoleniowo-badawczy UMG Horyzont II zakończył sezon praktyk morskich

HORYZONT 2 GDYNIA

Statek szkoleniowo-badawczy UMG Horyzont II, dowodzony przez kpt. ż. w. Andrzeja Kardasia, zakończył kilka dni temu (9.10.2020) ostatni tegoroczny rejs szkoleniowy. Po raz pierwszy w 20-letniej historii statku, praktyki morskie na nim odbywali przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej - 24 podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej. Podczas trzytygodniowego bałtyckiego rejsu podchorążowie zaliczali programową specjalistyczną praktykę nawigacyjno-astronomiczną.

W ramach ćwiczeń Horyzont II przemieszczał się po w miarę zróżnicowanych akwenach Południowego i Zachodniego Bałtyku. Zarówno u polskiego wybrzeża, ale także np. wokół Bornholmu. Duże walory szkoleniowe miało dwukrotne przejście Cieśnin Duńskich zarówno przez Sund jak, Wielki Bełt, Kattegat aż po Skagen na północy. Doskonałym poligonem radarowo-nawigacyjnym było także przejście i zawinięcie do Szczecina.

Podchorążowie mieli także okazję zapoznać się z niepowtarzalną cechą statku, w bezwzględny sposób egzaminującą praktykantów z odporności na chorobę morską.

Program rejsu, według kierownika praktyki kmdr por. Dariusza Żołnieruka, został z powodzeniem zrealizowany.

Horyzont II, po udziale jeszcze w sobotniej inauguracji roku akademickiego UMG na Molu Południowym, powrócił na stałe miejsce postoju przy Nabrzeżu Polskim, gdzie spędzi okres zimowej przerwy.

Źródło: Uniwerystet Morski w Gdyni

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież