26październik2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Szczecin i The Tall Ships Races 2021

The Tall Ships Races Szczecin 2021

6 miesięcy! Dokładnie tyle dzieli nas od największego i najbardziej wyczekiwanego wydarzenia 2021 roku. Rozpoczynamy odliczanie do czwartego szczecińskiego finału regat the Tall Ships Races 2021.

 O regatach

Organizatorem the Tall Ships Races jest Sail Training International – organizacja non-profit. Główną ideą regat jest otwarcie kolejnych miast na brać żeglarską, a sportowe zma-gania, marynarskie gry i zabawy, biesiady w pubach i na ulicach – wciągają także mieszkańców i turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają na zloty.

To wyjątkowa okazja do poznania tradycji i klimatu życia na dawnych i współcześnie budowanych żaglowcach, które przeżywają swój renesans. „Poczuć wiatr w żaglach” można również śpiewając szanty, słuchając „morskich opowieści”, czy oglądając parady żaglowców żegnających gościnne porty.

Trasa

Trasa The Tall Ships Races Szczecin 2021

Tegoroczne regaty rozpoczną się 27 czerwca w litewskiej Kłajpedzie, skąd trzy dni później załogi wyruszą w swoją wielką przygodę. Pierwszy etap regat zakończy się w Finlandii, w porcie Turku, gdzie żeglarze odpoczywać będą 5-8 lipca. Następnie wezmą udział w wyścigu przyjaźni na trasie Turku - Tallin. Kolejnym przystankiem dla żeglarzy, a zarazem startem drugiego etapu zmagań, będzie właśnie port w Estonii. Z Tallina wypłyną 18 lipca i będą kierować się do portu w Mariehamn - stolicy Wysp Alandzkich. To z tego miejsca, 25 lipca, załogi wyruszą w trzeci etap zmagań do Szczecina, by po ponad miesiącu od rozpoczęcia regat zacumować przy nabrzeżach.

Historia szczecińskich finałów

W 2007 Szczecin po raz pierwszy był gospodarzem finału regat the Tall Ships Races. 14 lat temu to wydarzenie wprowadziło nową regatową tradycję, dzięki której już po raz 4. pojawią się największe jednostki żeglarskie.

Historia szczecińskich finałów rozpoczęła się w 2007 roku. Po wieloletnich przygotowaniach Szczecin zaprosił żaglowce i ich załogi na finał serii wyścigów na trasie Aarhus – Kotka – Sztokholm – Szczecin. Przy Wałach Chrobrego i Łasztowni zacumowało 90 jednostek. W 2013 roku żaglowce wróciły do Szczecina i finał regat powtórzył swój sukces. Miasto ponownie było najbardziej wyczekiwanym przez młodych żeglarzy portem finałowym, po wyścigach i etapie przyjacielskim na trasie Aarhus – Helsinki – Ryga – Szczecin.

Do Wałów Chrobrego i Łasztowni przybiło ponad 100 jednostek. 2017 rok i kolejne wielkie święto, w którym uczestniczyło około 7.000 żeglarzy z 18 krajów, m.in. z Omanu, Brazylii, Niemiec, Holandii, Czech, Portugalii i Wiel-kiej Brytanii. Po wyczerpujących regatach na trasie Halmstad – Kotka – Turku – Klaipeda do Szczecina wpłynęło 91 żaglowców.

Już po raz 4. stolica Pomorza Zachodniego będzie gościć największe żaglowce świata. To wielkie wydarzenie odbędzie się w dniach 31.07.-03.08. Z szacun-ków organizatorów i służb wynika, że w poprzednich edycjach, w trakcie wszystkich wydarzeń wzięło udział łącznie ponad 2 mln mieszkańców i turystów. Taka liczba odwiedzających w ciągu wszystkich dni przewinęła się m.in. przez Wały Chrobrego, Łasztownię, bulwary, nabrzeża, Wyspę Grodzką i wszystkie miejsca wydarzeń towarzyszących.

Źródło: Celina Wołosz, Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o. o.

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież