28kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Filmowa Gdynia - Morskie opowieści na ekranie

JachtFilm Gdynia

W najbliższy weekend Gdynia znów będzie filmowa. I choć miasto najbardziej kojarzone jest z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, to zbliżający się wielkimi falami festiwal JachtFilm porusza najbliższą miastu tematykę – morską.

Nie ma to jak poczuć lodowaty wiatr i siekące krople deszczu (co tam deszczu, grudki gradu!) na zamarłej z zimna twarzy. Zatoczyć się, jak bosman wychodzący z tawerny, na pokładzie idącej w przechyle łajby. Poczuć podchodzący do gardła, dopiero co spożyty w mesie obiad, podczas kilkumetrowej fali przewalającej się nad głową. To jest życie… Ale wiadomo, nie dla każdego takie przygody. Na szczęście mrożące krew w żyłach morskie opowieści możemy poznać dzięki magii kina – zasiąść w komfortowym fotelu, w ciepłej sali kinowej i podziwiać przygody wybrańców – szalonych żeglarzy, którym nie straszne najstraszniejsze akweny świata.

W najbliższą sobotę i niedzielę będziemy mogli obejrzeć w ramach Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm aż siedem marynistycznych obrazów. Festiwal otworzy legendarny „Latający Holender”.

- Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, 16 i 17 października. Zaczynamy w sobotę, 16. o godzinie 16. Pokażemy jednego i drugiego dnia w sumie siedem filmów. Zaczynamy w sobotę filmem pt. „Latający Holender". To jest film wspomnieniowy o nieżyjącym już, zmarłym w lipcu tego roku, redaktorze Bohdanie Sienkiewiczu i jego programie telewizyjnym pt. „Latający Holender". To jest o tyle ciekawe, że program „Latający Holender", poświęcony marynistyce, morzu, żaglom, był najdłużej emitowanym na antenie Telewizji Polskiej programem telewizyjnym. Chyba w całej historii telewizji. Bo trudno aż uwierzyć, że ten program był na antenie telewizji 26 lat. Redaktor Bohdan Sienkiewicz był postacią, która go współtworzyła, prowadziła i była z nim najbardziej kojarzona. Stąd też od tego filmu zaczynamy. Będziemy gościć autora filmu Sławomira Malinowskiego. Będzie to okazja do wspomnień. Później program nasz się rozkręca, czyli są to najciekawsze filmy z historii żeglarstwa i polskiego i światowego. Każdy dzień kończymy na przygodowo, na wesoło, trochę z lżejszym klimatem – zapowiada Andrzej Minkiewicz, Dyrektor Festiwalu.

Jak zatem rozkręcą się morskie opowieści po projekcji wspomnień o Bohdanie Sienkiewiczu i jego „Latającym Holendrze”, przez którego pokład przewinęło się w ciągu 26 lat telewizyjnego rejsu milion dziewcząt i chłopców z całej Polski?

Jako że to czas wspomnień, zobaczymy wybór najlepszych filmów w historii Festiwalu - obrazy z wcześniejszych edycji, które poruszyły najbardziej publiczność. Dla niektórych, obeznanych z morską tematyką, będzie to okazja do przypomnienia niektórych filmów, inni zaś zobaczą je po raz pierwszy.

Będzie więc o jednej z najsłynniejszych stoczni jachtowych w historii żeglarstwa, prowadzonej przez Johna i Nathanaela Herreshoffów oraz o „ostatnim z prawdziwych Wikingów”, jak sam siebie nazywa norweski żeglarz, podróżnik i celebryta Jarle Andhoy. Będzie i o polskim wilku morskim, bohaterze książki Karola Olgierda Borchardta „Znaczy Kapitan” - Konstantym Maciejewiczu. Poznamy także losy szkunera „Zaca” - jednego z najpiękniejszych jachtów jakie były budowane w początkach XX wieku dla amerykańskich milionerów; wspomnienia znakomitego żeglarza, kapitana Kazimierza „Kuby” Jaworskiego oraz historię wspinaczy, którzy ten jeden raz zamienili góry na ocen, by przeżyć morską przygodę podczas rejsu na Grenlandię.

JachtFilm Gdynia Plakat 2021

Wszystkie festiwalowe pokazy są bezpłatne, obowiązuje jedynie rezerwacja miejsc na stronie festiwalu. Więcej o programie 10. Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm i rezerwacji miejsc przeczytamy na stronie wydarzenia jachtfilm.pl.

Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież