Aktualności

Widać postępy prac przy przebudowie Ostrogi Pilotowej

Ostroga aDSC 066815 października 2021 roku podpisana została umowa pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A. i STRABAG Sp. z o.o., przedmiotem której jest wykonanie robót budowlanych obejmujących przebudowy Nabrzeża Portowego, Ostrogi Pilotowej oraz Nasady Nabrzeża Francuskiego w Porcie Gdynia wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Zakres realizowanych przez STRABAG prac obejmuje między innymi wzmocnienie istniejącej głowicy Ostrogi Pilotowej wraz z umocnieniem dna, prace rozbiórkowe, roboty kafarowe, montaż prefabrykatów wygaszacza falowania, wykonanie konstrukcji żelbetowych nadbudowy oraz wykonanie zasypów i nawierzchni z kostki betonowej. Całkowity planowany koszt prac to 21,5 mln zł.

Robota idzie pełną parą, dzisiaj wbijano w dno pale i elementy konstrukcji ściany osłonowej. Jak widać, nabrzeże będzie od strony awanportu o kilka metrów poszerzone i praktycznie wybudowane na nowo. W pracach hydrotechnicznych STRABAG wspomagany jest sprzętem pływającym gdańskiej firmy APOL. Na wodzie obecne są: ponton modułowy samopodnośny APOL.COM.PL 1 oraz holownik IMOROS (dawny statek ratowniczy ZEFIR).

Przewidywany termin zakończenaia prac to koniec lipca 2022. Latem więc, wraz z rozpoczęciem sezonu letniego, odświeżona, szersza i piękniejsza niż kiedykolwiek Ostroga Pilotowa ponownie stanie się ulubionym celem wypraw turystów i mieszkańców Gdyni oraz miejscem „roboczych” spotkań Ship Spotterów.

Info: red NB/AD, STRABAG

Foto: © Antoni Dubowicz 2022

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież