28wrzesień2022     ISSN 2392-1684

Aktualności

LEROY GRUMANN po raz kolejny w Polsce

aDSC 0236

Dopiero co (w końcu lipca) był w Gdańsku, teraz przypłynął do Gdyni. Amerykański zbiornikowiec USNS LEROY GRUMANN. Jego numer taktyczny to T-AO-195.

- Numer taktyczny? To musi być okręt! – powiecie. Nie, odpowiadamy, nie musi. To statek, choć z okrętami ma bezustanny kontakt. Zaopatruje je mianowicie na morzu w ropę i inne różności, potrzebne podczas operacji wojskowych. W zbiornikach statku mieści się 180 tysięcy baryłek oleju napędowego dla jednostek pływających lub latających. To mniej więcej 29 milionów litrów, które nawet na środku oceanu można przepompowywać do dwóch okrętów jednocześnie. Dodatkowo statek jest przystosowany do przewozu ładunków suchych (ma pokład o powierzchni 690 m² i dwa dźwigi przeładunkowe), w skład wyposażenia wchodzi też osiem chłodzonych kontenerów 20-stopowych (np. na lody na upalne dni, jak dziś) oraz lądowisko dla helikopterów.

Jak zwykle, statek przycumował przy nabrzeżu Francuskim, które – również jak zwykle – zabarykadowano ustawionymi w poprzek kontenerami. Przy statku jednak – całkiem nie jak zwykle – nie było dziś żywej duszy, co dało mi pretekst do dzikich spekulacji. Być może rozeszła się wśród naszych zamorskich przyjaciół wieść, że Orlen oferuje rabat wakacyjny na paliwo, pozwalający zaoszczędzić nawet do 40 groszy na litrze i dowódca wysłał wszystkich z kanistrami na najbliższą stację. Przez chwilę usiłowałem nawet policzyć, ile razy musieliby obrócić (załoga liczy 103 osoby), by te 29 milionów litrów zatankować, ale szybko zrezygnowałem. Z drugiej strony ciekawe, ile litrów mieści się w podziemnych zbiornikach takiej stacji?

Wracając do statku, jest to jedna z kilkunastu jednostek typu Henry J. Kaiser, ma 206 m długości,  tonaż 31.200 DWT, bazuje w Bostonie, podlega Dowództwu Transportu Morskiego (Military Sealift Command) i oficjalnie zaopatruje United States Atlantic Fleet.

Co zagnało ten statek na mały, ciasny, płytki i całkiem nie amerykański Bałtyk, nie wiemy, ale na jego temat naspekulowaliśmy się już wystarczająco. Wystarczy na dziś. LEROY GRUMANN ma wyjść z Gdyni 28 sierpnia o godzinie 11:00. Jego miejsce zajmie kilka godzin później wycieczkowiec MARINA.

Info: redakcja NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2022  

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież