11grudzień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Powstał w gdyńskiej stoczni Crist, będzie budował najdłuższy zatapiany tunel na świecie

Stocznia Crist Z Gdyni do Danii. Ponton zbuduje tunel pod wodą

Konstrukcja pomoże zbudować najdłuższy drogowo-kolejowy tunel podwodny na świecie, połączenie między niemieckim Puttgarden i duńskim Rødbyhavn.

Specjalistyczny ponton sygnowany numerem NB131 doczekał się już swojego wodowania. Jednostka będzie pracować dla Duńczyków na budowie nowego, 18-kilometrowego połączenia przez cieśninę Bełt Fehmarn, które połączy port w niemieckim Puttgarden i duńskie Rødbyhavn na wyspie Lolland.

Dobre wieści ze stoczni Crist - spółka melduje zakończenie kluczowego etapu jednego ze swoich największych, najbardziej innowacyjnych projektów. Wodowania doczekała się jednostka NB131. Za tą nazwą kryje się specjalistyczny ponton, który w przyszłości pomoże wybudować podziemny tunel między Niemcami i Skandynawią.

Jedna z największych inwestycji w Danii

Konkretniej: chodzi o zatapiany tunel, najdłuższą tego typu konstrukcję na świecie, o długości sięgającej niemal 18 kilometrów. To gigantyczny w swojej skali projekt, do którego realizacji Duńczycy przymierzali się od 25 lat, a pierwsze koncepcje jego powstania pojawiały się już w 1991 roku. Nowe połączenie może skrócić drogę z niemieckiego Hamburga do Kopenhagi nawet o 2 godziny, przecinając cieśninę Bełt Fehmarn. Poza kierowcami nowy tunel będzie mógł obsługiwać też ruch kolejowy w obie strony. Najprawdopodobniej cała budowa pochłonie ponad 8 miliardów euro.

Aby tak zaawansowany projekt był możliwy do zrealizowania, potrzeba specjalistycznego, stworzonego specjalnie pod to zadanie sprzętu. Tutaj dużą rolę odgrywa gdyński Crist – to właśnie w Gdyni od października 2021 roku trwała budowa pływającego, wielofunkcyjnego pontonu wyposażonego m.in. w zanurzalne narzędzie zasypowe. Jednostka ma ponad 130 metrów długości, 48 metrów szerokości i poza 19-osobową załoga jest w stanie pomieścić na swoim pokładzie nawet do 14 tysięcy ton żwiru w dwóch specjalnych komorach.

Stocznia Crist Z Gdyni do Danii. Ponton zbuduje tunel pod wodą fot2

Ponton będzie pracował przy budowie tunelu, zasypując żwirem specjalnie wykopany rów na dnie morskim – na nim zostaną posadzone prefabrykowane moduły, które złożą się na całą konstrukcję. Ta została opracowana w taki sposób, aby nowa infrastruktura była zabezpieczona przed kotwicami statków i potencjalnymi kolizjami.

Fot. mat. prasowe Crist

Źródło: gdynia.pl 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież