22czerwiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Trwa rok jubileuszowy marynistów gdyńskich. Kolejne wystawy dostępne w gdyńskiej galerii.

Fot 1 Trwa rok jubileuszowy marynistów gdyńskich. Kolejne wystawy dostępne w gdyńskiej galerii

Michal Owczarz prezentuje obraz Marka Koguta „ORP Błyskawica”, na ścianie obraz Zofii Orczynskiej „Port Gdynia”.

W 2022 r (3 października) odbyła się w Centrum Filmowym wystawa jubileuszowa Towarzystwa Miłośników Gdyni, na XXX lecie działalności koła plastyków. Rocznicowy temat wystawy to “Gdynia tu mieszkam, tu tworze”. Towarzystwo posiada własną galerię na Ul. Władysława 4 nr 51 i oferuje tam stale zmieniające się inne wystawy.

Wernisaż prowadził prezes Wojciech Kodłubański, który przejął ten honor po pierwszym prezesie, którym był Konrad Ruth. Założycielem koła plastyków był 30 lat temu rzeźbiarz Stanisław Bąkowski. W trakcie wernisażu koncertował na gitarze Stanisław Wilczek uczeń III LO i stypendysta miasta.

Była przez 25 lat przewodnicząca Zofia Orczyńska i aktualna Bogna Szpiler prezentowały na wystawie swoje obrazy. Tak jak i Marek Kogut, który tematowi Gdyni poświęca całą serie swoich nowych obrazów. W otwartej wystawie bierze udział łącznie 21 malarzy przedstawiających ponad 40 obrazów.

Fot 2 Trwa rok jubileuszowy marynistów gdyńskich

Fragment ekspozycji gdyńskich malarzy w Galerii na Wyspie Lębork, z plakatem jubileuszowym i obrazami M. Koguta: ORP Komendant Piłsudski i ORP General Haller.

Wystawie towarzyszy ekspozycja w Galerii na Wyspie, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, w Lęborku. W jej centrum jest jubileuszowy plakat gdyńskiej wystawy. Obejmuje ona obrazy gdyńskich malarzy wspomnianej już Zofii Orczyńskiej i Marka Koguta. Ten ostatni w trakcie wernisażu przekazał na tę ekspozycję kolejny swój obraz „ORP Błyskawica”.

Fot 3 Trwa rok jubileuszowy marynistów gdyńskich

Otwarcie jubileuszowej wystawy w Centrum Filmowym, gra Stanisław Wilczek, obok prezes Wojciech Kodlubanski.

W gdyńskiej wystawie uczestniczyli ponadto: B. Bartoszewicz, T. Baranowska, J. Filipczak, R. Goryszewski, D. Hencel, J. Krause, E. Lewandowska, J. Lewańczyk, A. Lichnerowicz, B. Letkiewicz, K. Markowska-Żal, J. Majcher, M. Owczarz, R. Piekarska, J. Podgórska Dzieciółkiewicz, B. Szpiler, E. Semenowicz, H. Wasielke.

Tekst: Wojciech Pasko-Porys

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież