11grudzień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Żagle na maszt, kurs na Szczecin

ORP Iskra w Szczecinie

18-20 sierpnia 2023, tę datę należy zapisać sobie w kalendarzach już dzisiaj. Żagle to wspaniała, rodzinna impreza z marynistycznym klimatem, morskimi atrakcjami i najpiękniejszymi żaglowcami. W tym roku kurs na Szczecin obiorą jednostki z Polski, Niemiec, Finlandii czy Holandii. Z gościnności Szczecina skorzystają jednostki szkoleniowe, oldtimery, okręty wojskowe, ale także prywatne jachty, które zacumują w miejskiej marinie.

Kogo możemy się spodziewać? Na Żaglach będzie z nami ORP Iskra, czyli szkolna barkentyna Marynarki Wojennej, która jako pierwszy okręt pod polską banderą okrążył świat. Przez zimne Morze Północne przepłynie i zarzuci swe cumy u stóp Wałów Morgenster. Ten holenderski żaglowiec z białym galionem przedstawiający syrenę obejmującą głowę galopującego konia, zachwyci mieszkańców i turystów nie tylko swoim wyglądem, ale także i historią. Bogatą historię zaprezentuje nam także nasza polska jednostka – Baltic Beauty.

Obojętnie nie będzie można przejść także obok najstarszej jednostki, która odwiedzi tegoroczne Żagle. Niemiecki Ernestine został wybudowany w 1899r. Może przyjąć na swój pokład jednocześnie 24 osoby.

W trakcie Żagli będziemy świętować wspólnie z Nawigatorem XXI jego 25-lecie. Statek badawczo-szkoleniowy należący do Politechniki Morskiej jest dobrze znany mieszkańcom i młodym adeptom Politechniki. Na jednostce uczą się nawigacji, obsługi urządzeń i siłowni oraz życia na statku, a więc dokładnie tego, co czeka ich w przyszłości.

To tylko przedsmak tego, czego możemy się spodziewać. W sierpniu zarówno Nabrzeże Starówka jak i Wały Chrobrego będą wypełnione atrakcjami po brzegi. Podczas wydarzenia mieszkańcy i turyści będą mieli możliwość nie tylko zwiedzania jednostek, ale także przepłynięcia się nimi. Na początku sierpnia uruchomiona zostanie sprzedaż biletów na rejsy na pokładzie naszych gwiazd.

Źródło: Celina Wołosz Rzecznik Prasowy | Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o. o.

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież