11grudzień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

„Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku”

Wystawa Brylanty w orzechach

Czapka celnika, „pazury” do wydobywania ukrytych worków ze skrytek na statkach oraz but do przemytu złotych monet – to tylko niektóre z eksponatów prezentowanych na wystawie „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku”.

Surowe wnętrza najsłynniejszego polskiego rudowęglowca stanowią idealne miejsce do odkrywania fascynujących opowieści o przemytnikach, którzy przemierzali morze w poszukiwaniu szybkich zysków. Wystawa czasowa na statku-muzeum „Sołdek” potrwa do 29 września 2023 r.

Nielegalny handel sposobem na życie

Wystawa Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku przy współpracy z Krajową Administracją Skarbową wprowadza w świat przemytników, którzy w przeszłości pływali po Bałtyku, nierzadko ryzykując życie, by przerzucić nielegalne towary z jednego kraju do drugiego. Historia przemytu jest pełna niebezpieczeństw, intryg i przemyślnych sposobów unikania kontroli granicznej.

PRL to czas niedoboru na rynku wewnętrznym wielu artykułów. Braki te starali się wypełniać marynarze, którzy jako uprzywilejowani obywatele, mogli regularnie wyjeżdżać poza granice Polski. To, co wywozili i przywozili do rodzimego kraju można zobaczyć na zdjęciach dokumentujących przemycane towary. Warto dodać, że Trójmiasto było wówczas miejscem szczególnym – tłumnie przyjeżdżano tu na zakupy z całej Polski.

Chronione gatunki dzikiej fauny i flory

Wystawa Brylanty w orzechach foto2

Ekspozycja prezentuje ciekawe ujawnienia dotyczące przemytu zwierząt, w tym wielu gatunków zagrożonych wyginięciem. Ta część wystawy spełnia również rolę edukacyjną – dowiemy się z niej m.in. o tym, czego nie wolno przywozić z zagranicznych wakacji. Inny fragment wystawy pokazuje współczesne metody walki z przemytem na morzu. Ekspozycja prezentuje autentyczne artefakty związane z przemytem, takie jak ukryte przedmioty, narzędzia, dokumenty i fotografie, które odsłaniają kulisy nielegalnego procederu.

Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku.
Wystawa czynna do 9.09.2023.

Miejsce: Gdańsk, statek–muzeum „Sołdek”.

Źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Fot. Paweł Jóźwiak

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież