11grudzień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gdynia - Jak brzmi miasto i port? Sprawdź na spacerze dźwiękowym

Marcin Dymiter podczas spaceru dźwiękowego fot. Anna Rezulak

Chcesz bardziej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość? Interesuje Cię dźwiękowy krajobraz miasta? 10 sierpnia wybierz się na specjalny spacer z Marcinem Dymiterem. Jego uczestnicy będą mieli okazję poćwiczyć uważne słuchanie i usłyszeć, jak brzmi miasto i port. Spacer odbywa się w ramach projektu „Wakacyjny Port Kultury”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

To wydarzenie dla tych, którzy chcą wytężyć słuch i zafundować swoim uszom nowe doznania. W czwartek, 10 sierpnia zostanie zorganizowany spacer dźwiękowy. Pozwoli on lepiej poznać, zrozumieć i poczuć miejsce, w którym żyjemy. Będzie połączony z warsztatem nagrań terenowych. Wydarzenie jest skierowane do entuzjastów Gdyni oraz osób zainteresowanych dźwiękowym krajobrazem miasta.

Spotkanie potrwa sześć godzin (z przerwą). Rozpocznie się o godz. 12.00 w budynku przy ul. Gołębiej 9, a zakończy się o godz. 18.00. Uczestnicy będą mieli okazję poćwiczyć umiejętne słuchanie. Przyjrzą się też dźwiękowej aurze okolic terminala kontenerowego i stoczni. Spacer dźwiękowy pozwoli im poznać teren, jego specyfikę i zagadnienia związane ze świadomością miejsca. Podczas wydarzenia zaplanowano wprowadzenie teoretyczne, jak i zajęcia praktyczne w terenie. W efekcie powstanie nagranie portretu dźwiękowego ul. Gołębiej.

Spacer poprowadzi Marcin Dymiter – muzyk i jeden z prekursorów field recordingu, czyli nagrań terenowych, które zostały wykonane w jakiejś przestrzeni i pozwalają budować dźwiękową narrację. Jak przyznaje, z dźwięków powstaje historia danego miejsca, a nagranie wykonane w danej chwili to komunikat estetyczny, ale i wartość kulturalna.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest bowiem ograniczona. Aby wziąć udział w spacerze, należy się zgłosić, wypełniając formularz na stronie www.wakacyjnyportkultury.pl.

Spacer dźwiękowy odbędzie się ramach projektu „Wakacyjny Port Kultury”, czyli cyklu warsztatowo-edukacyjnego organizowanego przez Fundację Trefl i dofinansowanego przez miasto Gdynia.

Fot. Anna Rezulak
Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież