27kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Sukces „Daru Młodzieży” podczas The Tall Ships Races 2023

Dar Młodzieży

Port w norweskim Arendal był ostatnim na trasie The Tall Ships Races 2023. Statek szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni był najszybszy w całych regatach, zajął drugie miejsce w klasie A oraz trzecie w klasyfikacji generalnej.

Ostatni etap regat z Lerwick do Arendal ze względu na warunki pogodowe rozpoczął się dzień później niż planowano i został skrócony do dystansu ok. 240 mil. Po znakomitym starcie w drugim etapie regat, gdzie „Dar Młodzieży” wykorzystał świetne warunki, tym razem pogoda nie była już tak łaskawa dla białej fregaty. Strat poniesionych podczas pierwszego etapu nie udało się odrobić, ale mimo to „Dar Młodzieży” zakończył TSR 2023 na podium.

Po kontrowersyjnych decyzjach Race Committee w trzecim wyścigu Tall Ship Races 2023, w którym na skutek różnych okoliczności podzielono statki na dwie grupy Sprint i Endurance "Dar" zajął po przeliczeniu drugie miejsce w klasie A – informuje kapitan Rafał Szymański, komendant "Daru Młodzieży”. W klasyfikacji generalnej otrzymaliśmy Bermuda Trophy – przechodni puchar dla najszybszego statku w całych regatach TSR 2023 – dodaje komendant Szymański.

To nie jedyne sukcesy, jakie odniosła załoga „Daru Młodzieży”. Praktykanci – studenci z II roku Wydziału Nawigacyjnego UMG zwyciężyli w Arendal w turnieju piłki nożnej, który rozgrywany był wśród załóg uczestniczących w The Tall Ships Races 2023.

Ranga sukcesu jest tym większa, bo osiągnięta mniejszą liczbą praktykantów, co podkreśla komendant „Daru Młodzieży”.

Wydawało się, że nie ma szans na dobry wynik w regatach, ale okazało się, że ta mała grupa praktykantów doskonale i z wielkim zaangażowaniem radziła sobie z obsługą żagli, za co należy się im wielkie uznanie. Nie należy zapominać o stałej załodze, która dokładała wszelkich starań, żeby wszystko przebiegało bezpiecznie i zgodnie z dobrą praktyką morską. Wszystkim za zaangażowanie i dobrą pracę serdecznie dziękuję – dodaje kapitan Szymański.

DarMlodziezy sukces The Tall Ships Races 2023

W pierwszym etapie regat "Dar" zajął 5. miejsce na 7 sklasyfikowanych żaglowców w klasie A i 9. miejsce w ogólnej klasyfikacji – z powodu trudnych warunków pogodowych wyścig ukończyło tylko 13 statków. W drugiej części regat z dużą przewagą (16 godzin 30 minut i 2 sekundy) „Dar Młodzieży” jako pierwszy przekroczył linię mety i wygrał w klasie A oraz klasyfikacji generalnej.

W niedzielę, 6 sierpnia z 116 studentami II roku Wydziału Nawigacyjnego „Dar Młodzieży” ruszył do Falmouth, gdzie 15 sierpnia rozpocznie się specjalna edycja The Tall Ship Races Magellan – Elcano. Regaty odbywają się dla uczczenia 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata – wyprawy Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana de Elcano. Ze względu na pandemię koronawirusa nie mogły się odbyć w latach ubiegłych. Po Falmouth jednostki uczestniczące w regatach zawiną do A Coruna, Lisbony i Kadyksu.

Źródło: Uniwersyten Morski w Gdyni