22czerwiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gdańskie oldtimery zapraszają! Żegluj i zwiedzaj na pokładzie żaglowców

Gdańskie oldtimery

W sobotę, 2 września, jedyny raz w tym sezonie, flota gdańskich oldtimerów wypłynie w całodzienny rejs po wodach Zatoki Gdańskiej. To kolejna edycja wspólnej żeglarsko-turystycznej przygody adresowanej do miłośników jachtingu, ze specjalnym sentymentem do składników dziedzictwa morskiego Bałtyku. Rejs połączony będzie ze zwiedzaniem Narodowego Muzeum Morskiego oraz Latarni Morskiej w Nowym Porcie. To też okazja do zobaczenia Twierdzy Wisłoujście i Pomnika Westerplatte od strony wody.

W wyjątkową żeglarską podróż wyruszyć może 80. załogantów, a cała inicjatywa jest owocem unijnego projektu Baltic Pass – Maritime Heritage Tours.

Co oferuje rejs?

Spichlerze na Ołowiance, statek muzeum Sołdek, piękne dusze starych, drewnianych jachtów, niesamowite historie ich odbudowy, nietuzinkowe postaci kapitanów i latarników. Wszystko to w otoczeniu pięknej scenerii wód Zatoki Gdańskiej oraz kanału portowego.

- Kilkugodzinny rejs po wodach Zatoki Gdańskiej wystarczy, żeby ci, którzy w żaglach zakochali się od pierwszego wejrzenia, nabrali ochoty na kolejne przygody – mówi Jerzy Jaszczuk, kapitan STS Generała Zaruskiego.

Całodzienna sentymentalna „podróż przez wieki” rozpocznie się spotkaniem o godz. 9.30 przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance (od strony parkingu). Następnie uczestnicy wejdą do środka by poznać zasoby muzeum. Następny krok to żegluga na pokładzie pięknych oldtimerów.

Już sama podróż przez kanał portowy to bardzo ciekawe przeżycie – Gdańsk od strony wody wygląda niezwykle.

Po wypłynięciu na Zatokę Gdańską uczestnicy będą mieli okazję do czynnego uczestnictwa w stawianiu żagli, nawigowaniu, a załoga stała stworzy niepowtarzalną okazję, by stanąć za kołem sterowym danego statku. W przerwie między kolejnymi aktywnościami można liczyć na ciepły posiłek i przekąskę, a kapitanowie umilą czas snując swoje morskie opowieści.

Impreza zakończy się ok. godz. 18.30 w miejscu startu, czyli pod siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz w Marinie Gdańsk, gdzie cumuje część oldtimerów.

- To taki przedsmak morskiej żeglugi. To nie jest tylko wycieczka po porcie, ale obsługa statku - mówi Adam Walczukiewicz, pierwszy oficer STS Generała Zaruskiego. - Stawiają żagle, robią zwroty, zrzucają żagle, czyli to wszystko, co w takim pełnomorskim rejsie, tylko w wersji demo, skróconej. Żeglarstwo, oprócz kwestii technicznych, uczy młodzież jeszcze innych rzeczy. Ten akurat konkretny statek na w nazwie przydomek STS, czyli Sail Training Ship i na pewno nie jest to na wyrost. Jego takielunek jest bardziej XIX-wieczny niż współczesny właśnie po to, żeby młodzi ludzie uczyli się współpracy. W dodatku kubryk jest wspólny, nie ma osobnych kabin, jest jedna wspólna przestrzeń, gdzie wszyscy razem śpią, jedzą, bawią się i sprzątają. Trzeba umieć żyć wspólnie, szanować prywatność każdej osoby. Te kwestie socjalne są bardzo ważne.

W tę wyjątkową podróż zabiorą uczestników żaglowce STS Generał Zaruski, Antica, Bonawentura oraz Bryza H.

Rekrutacja prowadzona jest oddzielnie na każdy z oldtimerów, do wyczerpania wolnych miejsc. Konkretny rejs można zarezerwować, klikając w odpowiedni link:

SY Bryza H
SY Bonawentura
SY Antica
STS Generał Zaruski

Podczas rejsu z bliska można zobaczyć najbardziej interesujące miejsca związane z dziedzictwem morskim regionu:

Narodowe Muzeum Morskie – kompleksowe muzeum oparte na kilku reprezentacyjnych obiektach, takich jak Spichlerze na wyspie Ołowianka, statek parowy “Sołdek”, Żuraw, czy Centrum Kultury Morskiej. W zbiorach NMM znajdziemy zabytki związane z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz morską historią Polski.

Twierdza Wisłoujście – unikatowy pomnik fortyfikacji, dawniej położony przy głównym wejściu do portu gdańskiego, którego najważniejszym zadaniem była kontrola, ochrona i nawigacja światłem latarni statków kupieckich. Obecnie co roku odbywają się tu inscenizacje bitw morskich, spotkania z grupami rekonstrukcji historycznych, warsztaty dawnego rzemiosła, konferencje oraz wykłady.

Pomnik Obrońców Wybrzeża – doskonale wszystkim znany pomnik na półwyspie Westerplatte, przy wejściu do portu morskiego, na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Pomnik w formie kopca, z monumentem o wysokości 25 metrów, upamiętnia polskich obrońców Wybrzeża z września 1939 roku.

Latarnia Morska w Nowym Porcie – jedną z najpiękniejszych latarń morskich północnej Europy. Mierząca 27 metrów wysokości latarnia została zbudowana w 1893 roku. Według legendy jest ona bliźniaczką najpiękniejszej latarni morskiej Ameryki – w Cleveland w stanie Ohio. Była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego. W jej wnętrzu podziwiać można pięknie zachowane, stare, historyczne urządzenia optyczne (m.in. Kula Czasu), a z jej szczytu zachwycający widok na port gdański, Westerplatte i całą Zatokę Gdańską aż po Gdynię i Hel. 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież