21lipiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

SG-301 - Nowy patrolowiec już na polskich wodach

SG 301 nowy patrolowiec foto1

Nowy patrolowiec SG-301 przypłynął do Gdańska. Rozpoczęły się odbiory techniczne, które prowadzą specjaliści m.in. z zakresu techniki morskiej z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Jeżeli odbiory zakończą się pozytywnie, to wkrótce patrolowiec SG-301 zostanie przekazany Morskiemu Oddziałowi SG.

Pełnomorska jednostka patrolowa OPV o numerze burtowym SG-301 będzie miała nieograniczony rejon żeglugi i będzie wykonywała zadania w ochronie morskich granic Polski oraz zewnętrznych morskich granic UE, głównie na akwenach Morza Bałtyckiego i Morza Śródziemnego.

Patrolowiec ma długość prawie 70 m, szerokość 11,5 m oraz zanurzenie około 4,5 m. Jednostka będzie mogła wykonywać zadania bez zawijania do portu minimum przez 12 dni z 35 osobami (w tym 20 członkami stałej załogi). Na jednostce są zamontowane także dwa kontenery z wyposażeniem ratowniczym.

Dodatkowo patrolowiec ma na burtach dwa szybkie pontony silnikowe służące do działań interwencyjnych. W części rufowej przewidziano miejsce dla w sumie 250 rozbitków, którzy będą mogli tam przebywać do 24 godzin. Na pokładzie dziobowym jest certyfikowana płaszczyzna do współpracy ze śmigłowcem w zakresie ewakuacji medycznej, która będzie wykorzystywana również, jako platforma do operowania dronem. Jednostka pływająca ma napęd spalinowo – elektryczny. Silniki elektryczne będą bezpośrednio napędzały pędniki azymutalne.

Źródło. MOSG

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież