25wrzesień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gdańsk - Wieża widokowa „Pachołek” otwarta

widok na pacholek z lotu ptaka fot karol stanczak Gdansk

Od dziś panoramę Oliwy i innych dzielnic Gdańska, a także perspektywę na Zatokę Gdańską znów można podziwiać z wieży widokowej na wzgórzu Pachołek.

Zmiany, jakie można zauważyć to przede wszystkim wykonanie antykorozji konstrukcji stalowej wieży, aby uchronić ją przed dalszą degradacją i wydłużyć okres eksploatacji. Na szczycie wieży wyremontowana została posadzka pomostu widokowego i stopni schodów. Ponadto, aby poprawić bezpieczeństwo osób korzystających z pomostu, podniesiono balustradę na pomoście głównym do wysokości 1,30 m.

Wykonane prace widać również u stóp wieży, gdzie wymieniono dotychczasową nawierzchnię z wysłużonej trylinki, zastępując ją płytkami chodnikowymi, a także zamontowano nową tablicę informacyjną.

widok na pacholek z lotu ptaka fot karol stanczak Gdansk1

Zakres prac niezbędnych do wykonania objął gruntowne oczyszczenie całej konstrukcji, usunięcie ognisk korozji, zabezpieczenie węzłów i pokrycie poszczególnych elementów konstrukcji stalowej wieży warstwami farb systemowych. Dzięki tym pracom wieża nie tylko pozostanie przez długi czas w bardzo dobrym stanie technicznym, ale również prezentuje się efektownie od strony wizualnej.

Wieża na wzgórzu Pachołek to 15-metrowa stalowa konstrukcja wybudowana w 1975 roku. Zastąpiła ona poprzednią murowaną wieżę pochodzącą z 1882 roku. Została ona zburzona 23 marca 1945 roku przez wycofujące się z Gdańska oddziały niemieckie w obawie przed wykorzystaniem jej przez wojska radzieckie jako punktu obserwacyjnego.

Fot. Karol Stańczak / GZDiZ

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież