22czerwiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Gdynskie Urodziny Niepodleglej grafika2023

Wielka Parada Niepodległości, bezpłatne wejścia do Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji i Muzeum Marynarki Wojennej, 105 sadzonek grabów dla mieszkańców, wreszcie triumfalne wejście do portu Daru Młodzieży – to zaledwie część atrakcji czekających na mieszkańców w sobotę, 11 listopada, w dniu Narodowego Święto Niepodległości.

11 listopada 1918 roku to symboliczny dzień odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Upamiętnienie tego dnia stało się tożsame ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Jak zawsze zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich mieszkańców naszego miasta do tych uroczystych, radosnych obchodów święta odzyskania niepodległości. To już 105. rocznica, kiedy możemy świętować, celebrować – mówi Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury UM Gdynia. - W tym roku rozpoczynamy o godz. 12:00 paradą, która ulicą Świętojańską dotrze do pomnika Polski Morskiej. A następnie o godzinie 14:00 będziemy mieli fantastyczną możliwość zobaczenia, jak do portu macierzystego wpływa Dar Młodzieży - dodaje Maja Wagner.

Dar Młodzieży wpłynie do Gdyni

Wyjątkowym wydarzeniem tego dnia będzie paradne wpłynięcie żaglowca „Dar Młodzieży” do portu macierzystego. Żaglowiec zacumuje tradycyjnie przy Molo Południowym.

- Dar Młodzieży wraca po 5 miesiącach niebytności w naszym mieście. Wypływał w maju i udało nam się zgrać razem z miastem Gdynia, że 11 listopada Dar Młodzieży wpłynie do Gdyni – mówi mgr inż. kpt. Ż.W. Dariusz Jellonnek z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. – Nastąpi to po zakończeniu Marszu Niepodległości, czyli ok. godziny 14:00. Chcemy wykorzystać wejście południowe, żeby było to spektaklem dla mieszkańców i uczestników marszu – podkreśla Dariusz Jellonnek.

Bezpłatny wstęp do muzeów i… sadzonki grabów

Gdyńskie Urodziny Niepodległej to także okazja do odwiedzenia gdyńskich muzeów oraz instytucji kultury, które przygotowały na ten dzień specjalne atrakcje. Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na swoją ekspozycję stałą oraz na kolejną edycję eko-akcji „Rosnąca Niepodległość” - odbierz sadzonkę.

- W 105. urodziny Niepoległej przygotowaliśmy niezmiernie dużą atrakcję dla mieszkańców, niezmiernie dużą, bo chodzi też o rozmiar. Są to sadzonki grabów, mające jeden metr wysokości, zapakowane w eleganckie, gustowne torby. Będą dostępne dla mieszkańców 11 listopada o godzinie 11:00 do odbioru; po to by zazielenić Gdynię, żeby ten ślad Niepodległej został na następne lata – mówi Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni. - Czemu grab? Kojarzy się z dzielnicą Gdynia Grabówek, której nazwa pochodzi od skupisk zieleni, grabów, które niegdyś tam rosły i mam nadzieje, że w różnych miejscach będą nadal rosły, świadcząc o 105. urodzinach Niepodległej. Będziemy szykowali warsztaty tworzenia kotylionów, nasz ośrodek edukacji przygotował specjalne materiały, będzie można przyjść, wyciąć samemu czy z pomocą naszych edukatorek kotyliony, do tego wstęp bezpłatny na wszystkie wystawy Muzeum Miasta Gdyni. Cały dzień do godziny 17:00 można korzystać z naszej oferty – zaznacza Michał Miegoń.

W Święto Niepodległości 11 listopada Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza wszystkich do swojej siedziby - wstęp wolny! Tego dnia w Muzeum MW zagoszczą rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Obrony Wybrzeża. Również w sobotę o godz. 16.00 można będzie obejrzeć film animowany przedstawiający front pierwszej wojny światowej. Film stworzony przez szwedzką grupę metalową Sabaton, poświęcony wybranym bohaterom z czasów "Wielkiej Wojny", która miała zakończyć wszystkie wojny.
Bilety dostępne są w cenie 5 zł. Uwaga Ze względu na sceny bitewne z frontu 1WŚ - film nieodpowiedni dla małych dzieci.

Muzeum Emigracji w Gdyni, w związku z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, udostępni odwiedzającym 11 listopada wystawę stałą. Muzeum Emigracji zaprasza również na specjalne oprowadzanie po muzealnych magazynach, zwiedzanie wystawy szlakiem wątków niepodległościowych oraz otwarte warsztaty.

- 11 listopada zapraszamy Państwa na tradycyjne zwiedzanie naszej wystawy stałej. Tym razem podążymy szlakiem wątków niepodległościowych, których na naszej wystawie jest mnóstwo. Przewodnik opowie państwu m.in. o błękitnej armii Hallera, o losach polskiej Polonii w Ameryce. Będzie można też odwiedzić nasze magazyny zbiorów, które do tej pory były nieudostępniane dla zwiedzających – mówi Justyna Sienkiewicz-Baraniak z Muzeum Emigracji. - Można będzie tam zobaczyć przedmioty, pamiątki rodzinne, przygotowywane do ekspozycji lub do niej gotowe. Bedzie kilak bardzo ciekawych rodzinnych historii zasługujących co najmniej na scenariusz filmowy, to dramatyczne historie miłosne, podróże do USA, gorączka złota, powrót do Polski, losy tych rodzin później – dodaje.

Filmowo i muzycznie

Gdyńskie Centrum Filmowe przez cały dzień będzie wyświetlać cykl „Polskie Filmy”. Zaprezentowane zostaną najnowsze premiery oraz dzieła nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, m.in.: „Chłopi”, „Figurant”, „Zielona granica”, „Kajtek Czarodziej”, „O psie, który jeździł koleją”. Pokazem specjalnym będzie film pt. „Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Natomiast Szkoła Muzyczna I i II st. im. Z. Noskowskiego zaprasza na koncert „Muzyczna dla Niepodległej”, przygotowany przez uczniów i pedagogów szkoły. W programie m.in. utwory:

„Przybyli ułani pod okienko” - Chór kl. IV/6 i Orkiestra Dziecięca SM I st., dyr. Agnieszka Rychorczuk, przygotowanie orkiestry K. Doliwa-Dobrowolska;
„Tamburetta” – Adam Jarzębski - Zespół SM I st. „Klawesmyki”, przygotowanie K. Doliwa-Dobrowolska, A. Wesołowska;
„Pastorale” – Witold Szalonek - Nadia Bazarnik kl. IV – obój, przygotowanie J. Kowalczyk, akomp. M. Madej-Strukiel;
„Nokturn op. 32 nr 1 H-dur” – F. Chopin – Emilia Sandecka kl. IV – fortepian, przygotowanie M. Termen;
„Marsz I Brygady”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Marsz Polonia” – Orkiestra Dęta SM I i II st. pod dyrekcją Grzegorza Karłowicza, soliści Barbara Trelińska, Malwina Ślusarczyk z klasy mgr M. Borowskiej-Różalskiej i Tomasz Raff.

Odbierz flagę, świętuj 105. urodziny Niepodległej

Radio Gdańsk i Miasto Gdynia w dniu 9 listopada po raz kolejny zachęcają do radosnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. W ramach akcji „Dzień z biało-czerwoną flagą” Radio Gdańsk rozdawać będzie flagi narodowe mieszkańcom Gdyni w Parku Centralnym.

Biblioteka Mały Kack przy ul. Łowickiej 51 w dniu 9 listopada zaprasza dzieci w wieku 7-9 lat na głośne czytanie utworu „Faustynka. Opowieść patriotyczna” Wioletty Piaseckiej. Po wysłuchaniu książki uczestnicy wspólnie wykonają papierowe kotyliony z polską flagą. Zapisy prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Szczegółowy program obchodów Święta Niepodległości w Gdyni 2023

9 listopada

12:00| Dzień z biało-czerwoną flagą | odbierz flagę | Park Centralny
16:30| głośne czytanie oraz warsztaty z robienia kotylionów| Biblioteka Mały Kack

10 listopada

17:00 - Muzeum Marynarki Wojennej | projekcja filmu animowanego "The war to end all wars"| cena biletu 5 zł

11 listopada

09:00 - Bieg Niepodległości |start Polsat Plus Arena Gdynia,
10:00 - Msza Święta | Kościół NMP Królowej Polski,
10:00 – 17:00 Wystawa stała | Muzeum Miasta Gdyni | wstęp wolny,
10:00 – 18:00 Wystawa stała | Muzeum Emigracji | wstęp wolny,
10:00 - 16:00 Muzeum Marynarki Wojennej | wstęp wolny
10:00 – 21:00 POLSKIE FILMY | Gdyńskie Centrum Filmowe | cena biletu: 16 zł,
11:00 - Rosnąca Niepodległość | eko-akcja - odbierz sadzonkę | Muzeum Miasta Gdyni,
11:30 - Składanie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego,
12:00 - Parada Niepodległości | ul. Świętojańska – skwer Kościuszki,
13:00 – 14:00 Zwiedzanie zabytkowych pojazdów | ul. K. Olgierda Borchardta,
14:00 Dar Młodzieży | paradne wpłynięcie żaglowca – Molo Południowe /na wysokości Akwarium Gdyńskiego,
16:00 - Muzyczna dla Niepodległej | koncert | Szkoła Muzyczna I i II st. w Gdyni im. Zygmunta Noskowskiego.
16:00 - Muzeum Marynarki Wojennej | projekcja filmu animowanego "The war to end all wars"| cena biletu 5 zł \

12 listopada

15:00 - Muzeum Marynarki Wojennej | projekcja filmu animowanego "The war to end all wars"| cena biletu 5 zł

Uwaga! Program obchodów Święta Niepodległości może ulec zmianie.

Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież