22czerwiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Nowe życie „Sokoła”

Okret SOKOL Kobben Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

W polskiej Marynarce Wojennej służył 16 lat. W tym czasie, w ramach różnego rodzaju ćwiczeń i operacji, przebył prawie 26 tysięcy mil morskich. ORP „Sokół” został wycofany ze służby w czerwcu 2018 roku. Okręt podwodny przekazano Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które da mu drugie życie. Będzie obiektem muzealnym z prawdziwego zdarzenia. W najbliższych dniach rozpocznie się operacja przetransportowania okrętu.

ORP „Sokół” to okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i zwodowany 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce jednostkę przekazano polskim siłom zbrojnym. Biało-czerwoną banderę podniesiono na niej 4 czerwca 2002 roku. Okręt był trzecim „Sokołem” w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej.

Do jego podstawowych zadań należała obrona, ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża. W czasie 16 lat służby dla naszego kraju uczestniczył on w wielu międzynarodowych ćwiczeniach, takich jak: Baltops, Passex, Danex czy Steadfast Jazz, a także w manewrach Sił Odpowiedzi NATO.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przejęło Kobbena w lipcu 2020 roku i od tego czasu trwały prace w PGZ Stoczni Wojennej – czyszczenie i konserwowanie. Jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe, transport łodzi podwodnej rozpocznie się już 17 listopada.

Transport okrętu to ogromne przedsięwzięcie, która wymaga specjalnej organizacji ruchu, dlatego na czas całej operacji wprowadzane będą zmiany zarówno dla kierowców, jak i rowerzystów i pieszych – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

17 listopada – ORP „Sokół” ruszy z PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni i na specjalnym pontonie drogą wodną zostanie przetransportowany najpierw do nabrzeża technicznego w obrębie gdyńskiego portu.

19 lub 20 listopada – „Sokół” dotrze do nabrzeża Pomorskiego w basenie Prezydenta, do miejsca, w którym cumuje ORP „Błyskawica” (16 listopada niszczyciel zostanie wyholowany do Portu Wojennego w Oksywiu na czas całej operacji). W tym miejscu okręt zostanie przemieszczony na wieloosiowe platformy transportowe.

Po przygotowaniu trasy lądowej „Sokół” ruszy w stronę Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (odbędzie się to prawdopodobnie 22 listopada). Obecnie kończone są prace przygotowawcze na terenie MMW (wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego) specjalnej betonowej niecki, w której okręt będzie eksponowany. Jak podaje MMW - posadowienie w tejże niecce odbędzie się prawdopodobnie 24 listopada.

Plenerowa ekspozycja okrętu podwodnego ORP „Sokół” upamiętni tysiące polskich marynarzy pełniących tę elitarną służbę. Okręt będzie opowiadać nie tylko swoją historię, ale również dokonania innych polskich okrętów podwodnych oraz ich załóg – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Gdynia - Zmiany w organizacji ruchu

Od 20 do 24 listopada nastąpią zmiany w organizacji ruchu w związku z transportem eksponatu z nabrzeża Pomorskiego do Muzeum Marynarki Wojennej. Największe utrudnienia są planowane 22 listopada.

Zmiany obejmą:

W godzinach od 7.00 do 19.00 zostanie wyłączona dla ruchu część alei Jana Pawła II (obie jezdnie);
całodobowo zostanie wyłączony z ruchu ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż alei Lipowej (cały zakres poza pasem drogowym) oraz ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż bulwaru Nadmorskiego (cały zakres poza pasem drogowym).

trasa okrętu zmiany w organizacji ruchu w Gdyni grafika

Źródło: OpenStreetMap

Prosimy kierowców o ostrożność oraz o dostosowanie się do zmian w organizacji ruchu.

Fot. H. Nagrodzki/MMW.

Źródło: gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież