21lipiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Gdyni - święto morskich tradycji

Zeglarstwo Morze aktualnosci naszbaltyk

Gdynia to stolica polskiego żeglarstwa. Jak co roku nie może obyć się bez uroczystego otwarcia sezonu żeglarskiego. W tym roku wydarzenie ma szczególne znaczenie, ponieważ łączy się m.in. z obchodami 100-lecia Yacht Klubu Polskiego oraz z 60. rocznicą reaktywacji JKMW „Kotwica” Gdynia.

Oficjalna inauguracja sezonu odbędzie się 3 maja o godz. 11.00 w Marinie Yacht Parku na pirsie Dalmoru. Wydarzenie rozpocznie się przybyciem żaglowca „Generał Zaruski”. Nie zabraknie muzycznego akcentu. Zaśpiewa męski chór „Zawisza Czarny”. W samo południe w gdyńskiej marinie nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej admirała Józefa Unruga. W dniach 1-3 maja odbędą się regaty o Puchar Komandora JKMW „Kotwica”. 2 maja o godz. 12.00 na nabrzeżu Pomorskim oraz na pokładzie ORP „Błyskawica” odbędzie się uroczystość z udziałem honorowej asysty Marynarki Wojennej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie wydarzenia zaplanowano wiele atrakcji, w tym koncert orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

 - Początek sezonu żeglarskiego w Gdyni zapowiada się obiecująco. Zgodnie z tradycją 2 maja zostaną rozegrane regaty w Basenie Prezydenta. 3 maja bardzo ważne wydarzenie dla żeglarzy praktycznie z całej Polski, ponieważ w tym dniu nastąpi otwarcie sezonu. Podniesienie bandery Yacht Klubu Polski Gdynia. Przypłynięcie do Mariny Yacht Parku żaglowca „Generał Zaruski”. Nastąpi akt odsłonięcia kolejnej tablicy, w Alei Żeglarstwa Polskiego. Tym razem tablicy poświęconej admirałowi Józefowi Unrugowi. Temu, który był pierwszym komandorem Yacht Klubu Polskiego, ale również był tym dowódcą Marynarki Wojennej - mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Otwarcie sezonu żeglarskiego w Gdyni bez wątpienia będzie niezapomnianym wydarzeniem, łączącym w sobie tradycję, historię oraz pasję żeglarstwa. To idealna okazja, aby cieszyć się atmosferą morskiego miasta i celebrować polskie dziedzictwo morskie.

W tym roku wydarzenie ma szczególne znaczenie, ponieważ łączy się m.in. z obchodami 100-lecia Yacht Klubu Polskiego. Z tej okazji 15 sierpnia odbędą się dni otwarte Yacht Klubu Polskiego w Gdyni. Będzie to idealna okazja, aby zobaczyć klub nie tylko z zewnątrz. Tego dnia nie zabraknie również atrakcji.

- 15 sierpnia planujemy otworzyć Yacht Klub Polski w Gdyni zarówno dla mieszkańców Gdyni, jak i turystów. Planujemy pokazać nasz klub. Chcemy zapoznać wszystkich z naszą działalnością - zapowiedział Marek Stawiszyński, komandor Yacht Klubu Polskiego Gdynia.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń:

Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski
Inauguracja obchodów 100-lecia Yacht Klubu Polskiego

3 maja

o godz. 11.00 Marina Yacht Park Gdynia, pirs Dalmoru. Inauguracja sezonu
przybycie żaglowca „Generał Zaruski”
powitanie gości
występ męskiego chóru „Zawisza Czarny”
złożenie kwiatów przed pomnikiem inż. Tadeusza Wendy ceremonia podniesienia bandery oraz rozpoczęcia klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego

o godz. 12.00 Marina Gdynia, aleja Żeglarstwa Polskiego
odsłonięcie tablicy pamiątkowej admirała Józefa Unruga
złożenie kwiatów przed pomnikiem generała Mariusza Zaruskiego

o godz. 13.00 Yacht Klub Polski Gdynia, sala Klubowa
spotkanie sympatyków i żeglarzy Yacht Klubu Polskiego Gdynia

Oprócz tego:
1-3 maja – 29. trening regatowy kadry Polski przed Mistrzostwami Europy, które odbędą się w Gdyni,
11-12 maja – Mistrzostwa Pomorza w klasie ILCA,
18-21 maja – Puchar YKP.

Klub „Kotwica”
60. Rocznica Reaktywacji JKMW „Kotwica” Gdynia: Majowe Regaty i Uroczystości
1 maja - Regaty o Puchar Komandora JKMW „Kotwica” z Gdyni do Górek Zachodnich
2 maja - Regaty o Puchar Flagi Państwowej z Górek Zachodnich do Helu
3 maja - Regaty o Puchar Konstytucji 3 Maja z Helu do Gdyni.

Wydarzenia są częścią gdyńskiej majówki. Oprócz tego, w mieście czekają na odwiedzających teatry, muzea czy centrum nauki. (szczegóły pod tym linkiem).

Fot. tytułowa: ©Antoni Dubowicz / naszbaltyk.com
Źródło: gdynia.pl 

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież