24październik2020     ISSN 2392-1684

Galeria jednego kadru

GALERIA JEDNEGO KADRU / 195

195 180321b

Gdynia, 21 marca 2018

Port w Gdyni ma ambitne plany. Niebawem zawijać tu mają wielkie kontenerowce, obsługujące bezpośrednie połączenia oceaniczne z portami azjatyckimi i amerykańskimi. Jedną z niezbędnych inwestycji portowych jest więc rozbudowa obrotnicy nr 2 do wielkości, umożliwiającej obsługę statków do 400 m długości!

W tym celu trzeba znacznie skrócić Nabrzeże Gościnne, zbudowane z żelbetowych skrzyń typu gdyńskiego. Podczas budowy portu skrzynie te produkowane były na miejscu w pozycji leżącej, następnie wodowane i odholowywane na swoje miejsce, gdzie je zatapiano. Każda z tych skrzyń o podstawie 18,5 x 8 m i wysokości 9 m waży około 600 ton. Teraz trzeba trzynaście z nich wydobyć. Trzy są w złym stanie i będą zutylizowane, dziesięć pozostałych można będzie jeszcze gdzieś wykorzystać.

Oczywiście rozbudowa „Obrotnicy nr 2” nie może mieć wpływu na ciągłość pracy portu. Na wodzie pojawiła się więc czasowo nowa, żółta pława ostrzegawcza z oznaczeniem GOS (Gościnne). Przechodzące kanałem portowym statki muszą wziąć ją pod uwagę.

Foto: © Grażyna Sadłoń 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Więcej GALERII JEDNEGO KADRU