18sierpień2022     ISSN 2392-1684

Galeria jednego kadru

GALERIA JEDNEGO KADRU / 289

289 aDSC 0134

Gdynia, 26 maja 2022

Holowniki FAIRPLAY XVI, FAIRPLAY XII i niewidoczny na zdjęciu FAIRPLAY VII (pracowal po drugiej stronie statku) wprowadzają prom HONFLEUR do basenu VI pod Nabrzeże Węgierskie.

HONFLEUR to ciekawy przypadek promu, który jest, ale jakby go nie było. Nikt nie wie, jakie trasy ma obsłużyć i kto jest, czy też ma być jego armatorem. Przed laty zamówił go francuski operator Brittany Ferries, ale budująca go niemiecka stocznia Flensburger Schiffbau Gesselschaft popadła w tarapaty finansowe, w wyniku których w 2020 roku kontrakt został zerwany, a stocznia ogłosiła upadłość. Niedokończony, niepotrzebny nikomu statek przez długi czas stał bezczynnie we Flensburgu i miał już ponoć zostać zezłomowany, gdy były właściciel niemieckiej stoczni, norweska grupa Siem, na początku tego roku zdecydowała się przeholować go do Norwegii, by tam dokończyć budowy.

Wiąże się to z pogłoskami, że kupnem promu zainteresowała się nasza kołobrzeska Polska Żegluga Bałtycka, potrzebująca na gwałt nowej jednostki w związku z międzynarodowymi zobowiązaniami, których nie jest w stanie dotrzymać. PŻB konsekwentnie dementuje takie plotki, faktem jednak jest, że HONFLEUR wprost ze stoczni w Norwegii trafił dziś do basenu Stoczni Nauta w Gdyni. Jest zarejestrowany, lecz cały dziewiczo biały, bez żadnych oznaczeń armatorskich. Zobaczymy, jak będzie się nazywał, kiedy z Gdyni wyjdzie!

© Antoni Dubowicz 2022

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Więcej GALERII JEDNEGO KADRU