31październik2020     ISSN 2392-1684

VIKING STAR - pierwszy w porcie, na starcie sezonu

00 SAM 9648

Wystartował sezon wycieczkowców 2016, jako pierwszy w porcie zacumował Viking Star. Jego przybycie zgromadziło na Ostrodze Pilotów sporą grupę obserwatorów: shipspotterów, dziennikarzy oraz normalnych turystów.

Wprawdzie Viking Star awizowany był na godzinę 13:00, ale w główkach portu pojawił się znacznie wcześniej, już o 12:20. Oświetlony przez promienie stojącego w zenicie słońca wykonał obrót o 180 stopni, po czym wolno i precyzyjne zbliżył się do Nabrzeża Francuskiego, na które podał cumy. Niby wszystko jak zawsze, standardowe procedury, ale wcale nie. Nabrzeże jest bowiem zdemolowane i wygląda jak siedem nieszczęść. Tuż bowiem za pięknie odnowionym Dworcem Morskim, aktualnym Muzeum Emigracji, po zburzeniu czterech starych magazynów powstało wielkie gruzowisko, na które – chcą czy nie chcą – muszą spoglądać pasażerowie luksusowego statku.

http://www.naszbaltyk.com/aktualnosci/2601-port-gdynia-rozbiorka-starych-magazynow.html

Powitanie wycieczkowca odbyło się uroczyście i z wielka pompą. Oprócz obecnych na nabrzeżu przedstawicieli miasta, mediów i agentów z biur podróży, na pasażerów czekał również długi występ orkiestry oraz równie długi rząd autokarów, które rozwieźć ich miały na zwiedzanie Trójmiasta i okolic. Czasu było dośc, wyjście statku zaplanowane było bowiem na 24:00.

Viking Star to nowoczesny wycieczkowiec należący do linii Viking Cruises, a dokładniej jej firmy-córki Viking Cruises Ocean. Viking Cruises założone zostało w 1997 roku przez skandynawsko- holenderskie konsorcjum, zajmujące się początkowo wycieczkowymi rejsami rzecznymi po Europie, Rosji, Chinach, połudnowo-wschodniej Azji czy Egipcie. W 2013 roku powstała firma Viking Cruises Ocean, a wraz z nią ofertę wzbogacono o rejsy pełnomorskie. Viking Star to pierwszy wycieczkowiec tej firmy, a zarazem pierwszy z klasy „Viking Star”. Statek, którego projektantem jest biuro SMC Design w Londynie, zamówiono w 2013 roku we włoskiej stoczni Fincantieri. Położenie stępki odbyło się 18 grudnia 2013, wodowanie 23 czerwca 2014, a chrzest 17 maja 2015. Jednak do służby wycieczkowiec wszedł ponad miesiąc wcześniej, już 11 kwietnia 2015 roku!

Na pokładzie znajdują się liczne bary oraz dwie restauracje, oferujące zarówno kuchnię międzynarodową, jak i regionalną - w zależności od rejonu żeglugi. Ekskluzywne skandynawskie salony z kilkopiętrowymi, panoramicznymi oknami, połączone z kawiarnią czy biblioteką, tarasy, zimowe-ogródki, przestrzenie sportowe, teatr pozwalający lepiej poznać odwiedzane kraje poprzez historię, muzykę czy sztukę – oferta kulturalno rozrywkowa jest spora. Na pasażerów czekają również dwa baseny: „Infinity Pool” z przeszkloną ścianą widokową na rufie oraz „Main Pool”, z rozsuwanym dachem, na pokładzie otwartym. Jest też „Nordic Spa” z łaźnią parową, jacuzzi, sauną, podgrzewanymi fotelami ceramicznymi, obowiązkowe na każdym wycieczkowcu centrum fitness oraz pierwsza na morzu "lodowa grota". Skandynawski wystrój wnętrz to zasługa amerykańskiej firmy Rottet Studio z Los Angeles. To wszystko, wraz z niewielką jak na statek tej wielkości liczbą pasażerów – 930, tworzy kameralną atmosferę na pokładzie. Załoga liczy 602 osoby, statystycznie więc na dwóch załogantów przypada trzech pasażerów, co jest widomym dowodem poziomu oferowanego na statku luksusu.

Pisząc o statku „tej wielkości” miałem na myśli 47.800 GT tonażu, 228,2 m długości, 28,8 m szerokości, 6,3 m zanurzenia, 14 pokładów i 465 przestronnych kabin i apartamentów o metrażu od 25 m² do 134,5 m².

Dwie śruby, napędzane przez energooszczędne silniki hybrydowe, potrafią rozpędzić wycieczkowiec do 20 węzłów. Viking Star to statek zarówno niezwykle ekologiczny jak i ekonomiczny, na pokładzie zainstalowane są panele słonecznie, do wyposażenia należą urządzenia minimalizujące ilość spalin. Do smarowania łożysk wałów napędowych nie używa się drogiego oleju biodegradowalnego, tylko zwykłej wody morskiej, co znaczne obniża koszty konserwacji.

Firma Viking Ocean Cruises zarejestrowana jest w Stanach Zjednoczonych (dokładnie w Los Angeles). Jednak jej właścicielem jest Norweg, w związku z czym bandera statku także jest norweska, a portem macierzystym Bergen. Logiczną rzeczy koleją pierwszym dowódcą Viking Star również został Norweg. Gulleik Svalastog to kapitan z 45- letnim morskim doświadczeniem, które nabył pracując w Color Line, Norwegian Cruise Line, Crystal Cruise soraz w towarzystwie klasyfikacyjnym Det Norske Veritas.

Kilka dni temu, 5 maja 2016, na londyńskiej Tamizie, a dokładniej w Greenwich, odbył się chrzest bliźniaczego wycieczkowca Viking Star, który otrzymał nazwę Viking Sea. Już 15 maja ma on zacumować przy tym samym „zdewastowanym” nabrzeżu. Miejmy nadzieję, że nie będzie to jedyne wspomnienie Gdyni, jakie zabiorą ze sobą pasażerowie nie tylko tego, ale i wszystkich pozostałych wycieczkowców.

© Jan Roeske 2016        

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

+1 #2 Piotr 2016-05-15 19:42
Gratulacje, ciekawych rzeczy można się dowiedzieć , a te zdjęcia .....marzenie
Cytować
+1 #1 Tyrania 2016-05-13 21:15
Super zdjęcia, tak trzymać
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież