27październik2021     ISSN 2392-1684

176 / Dolnośląskie statki / Tadeusz Bramiński / Banany rządzą światem

00 nb

Dno Morza Bałtyckiego obejrzeć można w Muzeum Oceanograficznym w Akwarium Morskim w Gdyni – pisało kwietniowe Morze z 1978 roku. Jest tam mapa plastyczna, wykonana przez artystów plastyków Janusza Fiuka i Ryszarda Kwietnia.

Czy ten eksponat wciąż się tam znajduje – nie wiem, sprawdźcie sami. W najgorszym wypadku możecie zerknąć na okładkę Morza (zeskanowaną) i dwustronicowe zdjęcie z opisem wewnątrz numeru (nie zeskanowane z powodu marnej jakości drukarskiej).

Ciekawe i warte skanu wydało mi się jednak opracowanie Sławomira J. Cieślińskiego o „Dolnośląskich statkach” z Wrocławia.

„… wśród … dwóch setek zrealizowanych konstrukcji znalazłoby się i ze dwadzieścia typów statków pływających po słonych morskich wodach. Historia ich powstania w „Navicentrum” jest ściśle związana z tworzonymi tu projektami taboru śródlądowego. Zaczęła się ona w 1952 roku…”

Jak się zaczęła i jak się rozwinęła, przeczytajcie w artykule.

Przy okazji na skanie znalazł się życiorys hydrografa, kapitana żeglugi wielkiej, komandora porucznika Tadeusza Bramińskiego (1875-1943), przedstawiciela naszego morskiego „Pierwszego Pokolenia”.

Co rządzi światem? Na to pytanie odpowiedział Antoni Strzelbicki. Jasne, że – banany!

„… Już przed ponad stu laty zastanawiano się, jak te smaczne a wrażliwe na transport owoce strefy tropikalnej dostarczyć do Europy i Ameryki Północnej… - zaczyna autor, by zakończyć kulinarną „… radą dla pań domu: dojrzałych bananów nie należy wkładać do lodówek, bo psują się wówczas bardzo szybko…”.

Pamiętajcie więc o tym, gospodynie domowe z pokolenia 500+!

00 nb

01 nb

02 nb

03 nb

Opracowanie: Antoni Dubowicz, kwiecień 2018

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież