16wrzesień2021     ISSN 2392-1684

Aktualności

Gdańsk - Kolizja "Czarnej Perły" i pogłębiarki na Motławie

1 kolizja Czarnej Perly Gdansk 2021

Do zderzenia doszło w środę, 14 lipca, po godz. 15. Jak wynika z relacji świadków, pasażerski statek turystyczny "Czarna Perła" uderzył lewą burtą w znajdującą się na rzece pogłębiarkę.

 Do zderzenia doszło w czasie manewru zawracania pogłębiarki na wysokości ul. Sienna Grobla i Wiosny Ludów, przy tzw. Polskim Haku (Gdańsk). Badanie alkomatem wykazało, że sternik "Czarnej Perły" miał w organizmie 0,46 promila alkoholu, a mechanik 0,38 promila. Obaj zostali zatrzymani przez policję.

Zgodnie z procedurami, policjanci sprawdzili trzeźwość załóg obu jednostek biorących udział w kolizji.

- Badanie alkomatem wykazało, że sternik "Czarnej Perły" miał w wydychanym powietrzu 0,46 promila alkoholu, a mechanik 0,38 promila. Obaj zostali zatrzymani. Dwie pozostałe osoby z załogi statku były trzeźwe. Policjanci prowadzą czynności w kierunku popełnienia przestępstwa polegającego na spowodowaniu katastrofy w ruchu wodnym. Za to przestępstwo grozi do 10 lat pozbawienia wolności - informuje nadkom. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

To nietrzeźwy sternik stał za sterami "Czarnej Perły" w momencie, kiedy doszło do kolizji. Policjanci przebadali też załogę pogłębiarki. Na tej jednostce wszyscy byli trzeźwi.

Kolizja statkow na Motlawie lipiec 2021

Poszkodowanych zostało siedem osób, które płynęły statkiem pasażerskim "Czarna Perła".

- Dwie osoby odmówiły udzielenia pomocy medycznej, natomiast pięć osób, w tym dziecko, trafiło do szpitala. Ich stan nie był ciężki, były to głównie ogólne potłuczenia - informuje mł. bryg. Jacek Jakóbczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Z informacji portalu trojmiasto.pl wynika, że pogłębiarka wchodziła do portu około godziny 15. W czasie obrotu na obrotnicy uderzyła w nią "Czarna Perła", która powinna ustąpić pierwszeństwa.

Czarna Perla Gdansk kolizja na Motlawie

Pasażerski statek został mocno uszkodzony w wyniku kolizji. Na pogłębiarce pojawiły się jedynie zarysowania w miejscu uderzenia.

"Czarna Perła" zacumowała przy nabrzeżu. Wszyscy pasażerowie opuścili jednostkę.

Fot. KM PSP Gdańsk
Źródło: gdansk.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież