11grudzień2023     ISSN 2392-1684

Aktualności

Amerykański desantowiec GUNSTON HALL w Gdyni

GUNSTONE HALL DSC 0967

Niespodziewanym gościem w Gdyni jest dziś amerykański okręt desantowy USS GUNSTON HALL (LSD-44). Zapowiedziany na godzinę 9:00 rano spóźnił się z jakiegoś powodu, w główkach wejściowych był dopiero o 10:35. Wprowadzały go z morza dwa holowniki, URAN i FAIRPLAY XVI, w awanporcie dołączył do nich FAIRPLAY XII. Okręt pilotował kpt.ż.w. Marian Magnowski. Co ciekawe, pilot wszedł na pokład już przy leżącej blisko Helu na rozwidleniu drogi wodnej do Gdańska i do Gdyni pławie GN, a nie – jak zazwyczaj -  przy pławie GD na torze wodnym do Gdyni.

GUNSTON HALL stanął dziobem w kierunku wyjścia przy nabrzeżu Francuskim, odizolowany od ciekawskich oczu zaporą z kontenerów, postawionych w poprzek nabrzeża. To standardowy widok wszystkich okrętów wojennych z kraju Wielkiego Brata (i tylko tych). Nie postoi tu długo, pojutrze przejdzie do Stoczni Wojennej w Gdyni, po czym ruszy do Gdańska, gdzie zatrzyma się na kilka dni, od 13 do 19 września, przy nabrzeżu WOC. Podobno planowane są na nim gruntowne porządki. Każdy zna to z domu, trzepanie dywanów, pranie pościeli, krochmalenie serwet, rozmrażanie lodówki, wyrzucanie przeterminowanych serków i zgniłych pomidorów, wietrzenie spiżarni i salonów, mycie okien, drzwi i futryn, łazienek itd. itp. Dokąd okręt uda się 19 września, nie wiemy i nie chcemy wiedzieć. W morze, jak należy przypuszczać.   

GUNSTON HALL zwodowany został w 1987 roku w stoczni Avondale Shipyard jako czwarta z ośmiu jednostek typu Whidbey Island. Obecnie przynależy do Amphibious Group 2 of the Atlantic Fleet i stacjonuje w bazie Joint Expeditionary Base Little Creek–Fort Story. GUNSTON HALL to duża jednostka o wyporności 16.581 ton, licząca 190 m długości, 26 m szerokości i 6,4 m zanurzenia. Oprócz załogi, składającej się z 22 oficerów i 391 marynarzy okręt zabrać może do 500 Marines wraz z całym potrzebnym im do prowadzenia operacji militarnych sprzętem.

Życzmy im i sobie, by byli niepotrzebni.

Info: red. NB/AD

Foto: © Antoni Dubowicz 2022

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież