Aktualności

Srebrny jubileusz marynistów pomorskich

Fot 1 Srebrny jubileusz marynistów pomorskich 2023

Polska marynistyka czyli kultura, sztuka związana z morzem narodziła się razem z zaślubinami morza w 1920 r w Pucku. Zostało ono wtedy uwiecznione obrazem Wojciecha Kossaka i innymi. Z historią polskich plenerów marynistycznych w Ustce związane jest także Stowarzyszenie Marynistów Polskich. Założone w 1998 r. jako oddział pomorski z inicjatywy śp. Witolda Lubinieckiego.

Wystawa “M jak Morze 10” w sali BHP

W dniach 20 kwietnia-31 sierpnia br. w Sali BHP Solidarność Gdańsk była prezentowana wystawa pt “Kanał przez mierzeje i inne wystawy….Malarstwo-Marynistyka”. Jej kuratorem był Wojciech Pasko-Porys i ma ona kontynuacje w Galerii na Wyspie w Lęborku.
To projekt kilku stowarzyszeń, bez dofinansowania, wystawiony na skutek interwencji społecznej Janusza Śniadka. W tych “innych wystawach” była wystawa kilkunastu obrazów wraz z jubileuszowym plakatem “M jak Morze 10”. Były to obrazy z plenerów z poprzednich 10 lat.

Plener “M jak Morze 10” w Ustce

Tradycyjnie w ostatni tydzień sierpnia odbył się w pensjonacie “Borowinka” w Ustce plener, w którym wzięło udział 21 malarzy z całej Polski i Niemiec. W jego trakcie odbyły się prezentacje autorskie dorobku Krystyny Herhorowicz i Wojciecha Pomianowskiego. Ponadto wykład Uli Immanura pt “Antykultura i antysztuka”. Komisarzem pleneru był Waldemar Kaliczak z Warszawy. Plener zakończył się wernisażem i wystawą w Galerii Baltyckiej w Ustce, do 10 września, a potem w innych miejscach na Pomorzu.

Projekt “Wiatr, woda i wiatraki”

Na wystawie jubileuszowej prezentowana jest oferta promocyjna dla morskiej energetyki wiatrowej. To wspólny projekt marynistów z Ustki, Gdyni i Galerii na Wyspie w Lęborku. Na wystawie pokazano obraz Michała Owczarza i plakat Krzysztofa Wieczorka (Gdynia) pt “Wiatr, woda i wiatraki”. W Ustce będzie budowana baza morskiej energetyki wiatrowej PGE Baltic. Obrazy mogą być dekoracja do konferencji, szkoleń, albo wykorzystane jako prezenty, nagrody….W trakcie pleneru w Ustce Eugeniusz Kozłowski (Człuchów) także przedstawił własna interpretację malarska na ten temat.

Wystawa “Łeba, Rowy a la Pechstein”

Przy okazji pleneru w Ustce Eugeniusz Kozłowski jednym obrazem uzupełnił wystawę “Łeba Rowy a la Pechstein”, w Galerii na Wyspie w Lęborku. Wystawa stowarzyszenia marynistów była przygotowana w 2020 r. na 100 lecie marynistyki, na razie ma tylko prezentacje robocze, z nadzieja na oficjalne otwarcie na 105 lecie ? Wygasają wtedy po 70 latach prawa autorskie Maxa Pechsteina i nie tylko malowanie w jego stylu ale i kopie będą dopuszczalne. Na wystawie teraz są prezentowane tylko obrazy w stylu Pechsteina tj ekspresjonizm marynistyczny. Malarz spędził w Łebie i Rowach okres 1920-1945.

Wystawa “M jak Morze 10” w Ustce

W wernisażu w Galerii Bałtyckiej jak co roku uczestniczył burmistrz Ustki, Jacek Maniszewski, który wsparł finansowo plener. Zadeklarował ekspozycje wystawy w usteckim ratuszu. Zainteresował się połączeniem marynistyki i morskiej energetyki wiatrowej. Ryzykował także wskazując, które obrazy mu się najbardziej podobały….. Prezes pomorskich marynistów Ela Kulka przypomniała natomiast o 25-leciu stowarzyszenia. Komisarz wystawy Waldemar Kaliczak docenił wszystkich malarzy dyplomami, a burmistrz każdego kwiatkiem. Był tez Mirosław Kulka z suczką Megi….

Walne zgromadzenie pomorskich marynistów

Plener był okazją do Walnego Zgromadzenia okręgu pomorskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Liczy aktualnie 55 członków i na kolejną kadencje prezesa wybrana została ponownie Ela Kulka z Ustki. Podsumowała minione 4 lata stowarzyszenia: 18 wystaw indywidualnych, 24 poplenerowych i 9 zbiorowych. W ubiegłym roku otrzymała odznaczenie zasłużony dla kultury polskiej. Wiceprezesami od 1 września br. zostali Waldemar Kaliczak i Danuta Łuczkiewicz.

Gdzie można zobaczyć obrazy marynistów polskich ?

W łączniku między budynkami ministerstwa infrastruktury w Warszawie, gdzie Zarząd Główny SMP ma siedzibę jest galeria stowarzyszenia. Wystawy się tam zmieniają, ale dostępne tylko dla pracowników i gości ministerstwa, a dla innych za przepustkami.
Obrazy malarzy z SMP można zobaczyć w Galerii na Wyspie w Lęborku (bezpłatnie) razem z największą polską prywatną kolekcją antyków morskich.
Ponadto w pensjonacie “Borowinka” w Ustce w części restauracyjnej i w świetlicy są obrazy marynistów. W ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych obrazy podróżują także po Polsce.

Uczestnicy jubileuszowego pleneru i wystawy “M jak Morze 10” malarze:

W. Buraczewska, D. Kriiger, D. Truszkowski, D. Łuczkiewicz, K. Herhorowicz, P. Barszczowski, R. Patzer, T. Drozdowski, J. Dzieran, S. Herhorowicz, E. Iwko, U. Immamura, W. Kaliczak, J. Kozieras, E. Kozłowski, E. Kulka, R. Małecka, K. Mielcarek, D. Paczkowska, W. Pomianowski, J. Szymanowska, G. Wąsowicz, W. Kaliczak.

Tekst, foto:

dr Wojciech Pasko-Porys
Stowarzyszenie Marynistów Polskich
Galeria na Wyspie, Lębork

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież