Aktualności

OPERACJI SOKÓŁ część czwarta (i nie ostatnia)

aDSC 0355

Okręt podwodny SOKÓŁ (już nie ORP) wybrał się dzisiaj w strugach deszczu na przejażdżkę ulicami i alejkami Gdyni z nabrzeża Pomorskiego pod dziurę w ziemi przed ekspozycją plenerową Muzeum Marynarki Wojennej. Po zbudowaniu dziura ta stanie się niecką dla okrętu. Chwilowo straszą wystające z betonowej płyty gołe pręty zbrojeniowe, nie ma jeszcze ani ścian ani konstukcji, na której muzealny eksponat stanie. Ma to być zrobione już z SOKOŁEM pośrodku tego placu budowy. Wsłuchując się w głosy przeprowadzających Operację Sokól usłyszałem dzisiaj, że ze względów technologicznych (!) jest to właściwy tryb wykonywania prac budowlanych. Pozwolę sobie się zdziwić. Nie potrzeba wcale być fachowcem by wyobrazić sobie, jak to będzie wyglądało.

Jutro okręt ma być w to miejsce wstawiony. I to będzie ostatni etap jego przenosin. No, prawie ostatni, bo z pewnością trzeba będzie go jeszcze co najmniej raz podnieść, gdy niecka zostanie faktycznie zbudowana.

Przeprowadzona dzisiaj operacja była jednak tak niezwykła, że mimo przeciwności pogodowych towarzyszyły jej tłumy mieszkańców Gdyni i okolic. Prawdopodobnie już nigdy więcej nie zobaczymy okrętu podwodnego na ulicach miasta.

info i foto: redakcja NB/AD, © Antoni Dubowicz 2023

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież