20lipiec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Nowa wnęka dokowa w Porcie Gdynia

Wneka dokowa Port Gdynia budowa fot1

Budowa wnęki dokowej w Porcie Gdynia postępuje zgodnie z harmonogramem. Osiągnięto już 85% zaawansowania prac kafarowych, realizowanych przy pomocy drugiej co do wielkości w Europie maszyny służącej do pogrążania pali – tzw. kafara.

Projekt dot. budowy wnęki dokowej oraz przestawienia doku pływającego wraz z robotami towarzyszącymi jest elementem większego przedsięwzięcia, na które Inwestor – Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. uzyskał w 2018 roku dofinansowanie unijne w ramach POIiŚ 2014-2020 w wysokości 273 mln złotych.

Przedsięwzięcie „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – Etapy I i III oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia – Etapy II i III”, którego elementem jest budowa nowej wnęki, to jeden z najważniejszych projektów dla jakościowej zmiany infrastruktury portowej. Jego realizacja pozwoli stworzyć warunki dla zawijania do Gdyni znacznie większych statków kontenerowych i masowych, o maksymalnej długości do 400 m, szerokości do 58 m i maksymalnym zanurzeniu do -14,7 m.

Rzeczowe wykonanie całości projektu planowane jest na IV kwartał 2025 r. Jednym z wielu elementów projektu jest powiększenie średnicy obrotnicy nr 2 – z 385 do 480 m. Wykorzystanie uzyskanych parametrów obrotnicy będzie w pełni możliwe po zmianie umiejscowienia doku pływającego PGZ Stoczni Wojennej, usytuowanego obecnie przy Pirsie II. Realizacja nowej wnęki dokowej w narożniku Nabrzeży Południowego II i Zachodniego na terenie PGZ Stoczni Wojennej i przeniesienie tam doku stworzy warunki do obracania się na ww. obrotnicy jednostek o długości do 400 m (obecnie do 366 m). Zanim to nastąpi konieczne będzie również dokonanie rozbiórki głowicy Pirsu nr II na długości ok. 25 m.

Wneka dokowa Port Gdynia budowa fot2

Generalnym wykonawcą „Budowy wnęki dokowej oraz przestawienia doku pływającego wraz z robotami towarzyszącymi” jest konsorcjum firm NDI SA i NDI SOPOT SA, z którym w lipcu 2023 roku została podpisana umowa opiewająca na ponad 82 miliony złotych brutto. Konsorcjum w ramach umowy zobowiązane jest również do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Realizacja prac w ramach projektu jest zaawansowana – kontynuowane są między innymi prace kafarowe i żelbetowe. Wiosną generalny wykonawca przystąpi do robót czerpalnych. Inwestycja ta jest realizowana przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu – w tym drugiego co do wielkości kafara w Europie, który jest wykorzystywany do pogrążania w grunt stalowych rur o średnicy 1014 mm i długości 28 m.

Planowanym termin zakończenia prac to I kwartał 2025 r.

Fot. Mikołaj Połoczański
Źródło: port.gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież