Latarnia Morska w Helu-Góra Szwedów

latarnia gora szwedow hel

Latarnia Morska Góra Szwedów to nieczynna i ciągle niszczejąca budowla położona w Helu na szczycie wzniesienia Góra Szwedów. (wzniesienie na wschodnim krańcu Mierzei Helskiej, wyrastające z wydm ciągnących się wzdłuż wybrzeża od strony Morza Bałtyckiego).

W roku 1931 Rada Ministrów upoważniła Ministerstwo Rolnictwa, aby wydzieliło do dyspozycji Ministerstwa Przemysłu i Handlu pół hektara ziemi na Szwedzkiej Górze, gdzie zaprojektowano budowę nowej latarni morskiej.

„Nowa latarnia - jak pisał miesięcznik »Morze« - zostanie wyposażona w najnowsze urządzenia techniczne, sygnalizację podwodną, radiową, akustyczną, nadwodną i świetlną. Po uruchomieniu jej latarnia w Borze zostanie zlikwidowana. Roboty wstępne rozpoczynają się w roku bieżącym, przy czym wszystkie urządzenia instalacyjne wykonane będą w kraju [...]".

Budowę obiektu ukończono w 1936 roku. Jest to siedemnastometrowa wieża stalowa o konstrukcji ażurowej umieszczona na dwumetrowej podbudowie betonowej. Okrągła laterna z galerią zakończona była kopulastym daszkiem, pełniła funkcję wieży obserwacyjnej. W pełni zautomatyzowana (posiadała elektryczne oświetlenie), bez stałego nadzoru, często zawodziła (szczególnie zimą). Swoją rolę pełniła do 1990 roku, kiedy to została ostatecznie wyłączona.

W czasach działania latarni układ dwóch świateł latarni morskich Hel i Góra Szwedów ułatwiał nocną żeglugę wokół półwyspu – to jest ocenę odległości od brzegu, zapewniając łatwe uzyskanie pozycji z dwóch namiarów na latarnie Hel i Góra Szwedów. Latarnia Góra Szwedów znajdowała się na terenie wojskowym i była niedostępna. Skasowanie terenu wojskowego w 1990 roku przyczyniło się do jej dewastacji, po której latarni już nie uruchomiono.

Dane techniczne

Położenie: 54°37,6' N 18°49,3' E
Wysokość wieży: 17,00 m
Wysokość światła: 34,30 m n.p.m.
Zasięg światła: 14 Mm (25,928 km)
Ostatnia charakterystyka światła: Izofazowe
Światło: 15,0 s
Przerwa: 15,0 s
Okres: 30,0 s 

Żródła: oppen.pl, wikipedia

Obecny stan niszczejącej budowli udokumentował Grzegorz Elmiś

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież