27listopad2021     ISSN 2392-1684

65/ Generał, złom i dwa „Dary”

00-front-nb

„Kościuszką przez Atlantyk – reportaż z pierwszego rejsu eksploatacyjnego najnowszego statku PLO na linii północnoamerykańskiej zapowiadała okładka „Morza” z listopada 1981.

Pozostawmy jednak „Kościuszkę”, gorącym tematem dnia był wybór nowego I sekretarza KC PZPR. Został nim generał Wojciech Jaruzelski. Miesięąc później wprowadził on w Polsce stan wojenny, ratując kraj przed chaosem oraz interwencją wojsk radzieckich (jak wierdzą jedni) lub też popełniając zdradę na narodzie (jak wolą inni). Postać kontrowersyjna nawet po śmierci. Właśnie trwają polityczne debaty, czy w ogóle należy uznać jego stopień generalski, uhonorować go jako Prezydenta, czy należy mu się godny prezydentów pochówek.

„Na fali rozsądku” Jerzy Ringer pisał o statkowym złomie i problemach gdańskiej stoczni „Radunia”, która się tej roboty podjęła i która została bez miejsca do pracy. - Polski absurd? Jeszcze jeden? – zadaje na końcu retoryczne pytanie.

Dwa „Dary” zaś to „Dar Pomorza... (któy)... zakończył swą służbę morską” oraz „Dar Młodzieży” – kolejny meldunek z budowy w fantastycznych fotografiach Krzysztofa Kamińskiego -„Komendant pierwszy raz na pokładzie”. Komendantem tym był kpt ż.w. Tadeusz Olechnowicz, przyszły dowódca „białej fregaty”.

00-front-nb

01-nb

02-nb03-nb

04-nb

Opracował i skanował: Antoni Dubowicz, listopad 2014

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

0 #2 Jurek 2015-04-22 06:58
Tak. To był fantastyczny czas dla gospodarki morskiej. A teraz ?
Cytować
+1 #1 marynarz 2015-04-21 11:32
Jestem posiadaczem znacznej ilości dawnego miesięcznika Morze , od niego także zaczęła się moja droga na morze.
Największy żal mam do bandytów ,którzy zniszczyli w dużej części dorobek morski wielu starszych pokoleń a młodszemu pokoleniu gospodarka morska kojarzyć ma się z plażami .Samo znikniecie miesięcznika morze też nie wygląda na przypadek bo od tamtego czasu właśnie ruszyło zatapianie polskiej gospodarki morskiej .każdy ma swoje zdanie w tym temacie ale jedno jest pewne to co pokazywał stary miesięcznik Morze tego nie możemy się wstydzić bo to ważna część historii zbudowana tylko polskimi rękoma nikt nam w tym nie pomagał ,i dlatego zniszczenie takiego dorobku uważam za bandytyzm a tych ,którzy to zrobili kryminalistami
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież