10sierpień2020     ISSN 2392-1684

00 142331aa

Przystań rybacka w Mechelinkach w ostatnim dniu marca 2020

Dzisiaj plaże jeszcze nie są zamknięte, można dojść bezkarnie do brzegu morza, popatrzeć na stojące na piasku kutry, pooddychać świeżym powietrzem. Rząd postanowił jednak od 2 kwietnia (to już pojutrze) zamknąć plaże dla wszystkich. Nie bardzo mogę sobie wyobrazić, jak to ma wyglądać. Nie wyobrażam sobie też patroli policyjnych, biegających po plaży z chęcią wlepienia niesfornym spacerowiczom z psem mandatu w wysokości od 5.000 do 30.000 złotych. Tym bardziej, że Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej zezwala na wprowadzenie ograniczeń swobód obywatelskich tylko i wyłącznie w trzech przypadkach – stanu nadzwyczajnego, stanu klęski żywiołowej oraz stanu wojennego. Pojęcia stanu epidemii nasze prawo nie zna. Pandemia koronawirusa, jak straszna w skutkach by była (do tej pory w skali całej Polski na wirusa COVID-19 zmarły 33 osoby) nie może służyć do samowoli organów państwowych.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 499
00 Pilot5 Gaga

NAJBARDZIEJ ZAPRACOWANY STATEK w Gdyni

Dwie fotografie gdyńskiego „Pilota-5” podesłała mi przedwczoraj Grażyna „Gaga” Sadłoń, pani szyper na hydrograficznej „Tucanie”.

- Foty z jednego dnia – napisała w objaśnieniu. I dodała: - najbardziej zapracowany statek.

To znakomity tytuł na cos większego niż dwa kadry!

- Fotki piękne – odpowiedziałem. „Pilot" naprawdę pracuje jak żaden inny. Na trzy zmiany dzień w dzień. „Trójka” (Pilot-3, gwoli wyjaśnienia) chodzi tylko okazjonalnie, raz od wielkiego święta. Znaczy, Przodownik Pracy!

Krok po kroku zrodził się pomysł, by pokazać pilotówkę w ujęciach jeszcze innych osób, które podzielają zdanie, że to NAJBARDZIEJ ZAPRACOWANY STATEK w gdyńskim porcie. Odzew kolegów był szybki i tak powstał ten krótki fotoreportaż.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 677
Wielka parada na Motlawie Baltic Sail Gdansk 2019

XXIII Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2019 – Wielka Parada na Motławie

Pogoda w tym roku nie była łaskawa dla uczestników zlotu Baltic Sail 2019. Padało i było zimno. Panujący na Bałtyku sztorm nie zezwolił na dotarcie do Gdańska trzem „gwiazdom” zlotu. Nie przybył więc ani litewski „Brabander”, ani rosyjski „Yunyi Baltiets”, ani też niemiecki „Greif” (znany nam jeszcze z NRDowskich czasów pod nazwą „Wilhelm Pieck”). Spośród przybyłych największe zainteresowanie budziły w tym roku dwa holenderskie żaglowce – ponad 50-metrowa „Minerva”, powracająca po trzech latach, oraz niespełna 50-metrowa, goszcząca w Gdańsku po raz pierwszy „Loth Loriën”.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 969
00 Marite 21A

Francuski żaglowiec „Le Marité” w Gdańsku

W październiku 2017 roku do Gdańska przybył francuski żaglowiec „Le Marité”. Zacumował na Motławie przed Hotelem Hilton. Statek ten nie pojawił się u nas przypadkowo. Nie, przyszedł z misją, promując projekt „Exotic Taste of Europe”. To projekt poświęcony produktom rolnym i ich producentom z ultraperyferyjnych regionów Europy, jak Wyspy Kanaryjskie, Gwadelupa czy Martynika. Kampania informacyjna, skierowana do europejskich konsumentów, odbywa się pod hasłem „Znak jakości z zamorskich krajów zrodzony pod szczęśliwymi gwiazdami”. Jej cel to przybliżenie znaku jakości europejskich regionów zamorskich (RUP) oraz zalet produktów posiadających takie oznaczenie.

Żaglowiec odwiedził nasz kolega, współpracownik, pasjonat spraw Gdańska i miłośnik spraw Morza, fotograf Henryk Żelazny. Czytelnikom Naszego Bałtyku jest to postać znana z wielu wspaniałych reportaży, publikowanych tu od lat.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 558
00 aIMG 3150a

Gazowiec „Flex Rainbow” opuścił dzisiaj świnoujski gazoport

Statek „Flex Rainbow” przywiózł przedwczoraj do Polski 64 tysiące ton amerykańskiego gazu skroplonego. Jest to trzeci transport tego paliwa z USA. Gaz dostarczono w ramach tzw. umowy „spotowej”, jednostkowej. Wieloletnie kontrakty Polskie Górnictwo Gazowe zawarło z Katarem. W tym roku przybyły już stamtąd dwa inne transporty.

Gazowiec „Flex Rainbow” należy do norweskiej firmy FLEX LNG Management AS z siedzibą w Oslo, na Bermudach i w Wielkiej Brytanii. 293 metrowy statek zbudowany został w 2018 roku i przewieźć może 174,000 m³ skroplonego gazu. Zarejestrowany jest na Wyspach Marshalla, jego portem macierzystym jest Majuro.

Info: NB /AD

Fotografie: © Juliusz Krampichowski 2019

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 956