15kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Smok 1 strona posejdona

Gas should always travel first class

Szwedzki metanowiec pod brytyjską banderą z amerykańskim gazem. Normalka.

To była ostatnia w tym roku dostawa LNG do Świnoujścia. Niby nic nadzwyczajnego.

Ale…

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 5724
Pilot 65 twitter

Wyjaśnienie: PILOT 65 większy, mocniejszy - i nigdy nie był na Florydzie!

Posejdonowi z racji wieku zdarza się coś pokręcić albo nie dokręcić. Biję się zatem w obszerną pierś, wyrażając jednocześnie zadowolenie, że primo - ktoś czyta  to co napiszę, secundo – sympatyczny tweet pilotów morskich przysłany do redakcji www.naszbaltyk.com może stać się zaczynem do naszych kontaktów.

Rzecz dotyczy najnowszej pilotówki, która rozpoczęła właśnie służbę w Świnoujściu. Piloci, dziękując za ciekawą publikację, wyprostowali pewne posejdonowe nieścisłości. Cytuję, by znów nie pokręcić:

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 2651
W portach Szczecin i Świnoujście bunkrują statki paliwem LNG

W portach Szczecin i Świnoujście bunkrują statki paliwem LNG

Nu, wie co! Historyczny to moment!

Tak zapewne powiedziałby kapitan Edward Pacewicz, nazywany Domejką, jeden z bohaterów opowiadań Karola Borchardta, na wieść o tym, że w porcie szczecińskim dokonano pierwszego bunkrowania jednostki paliwem LNG.

Niewątpliwie karkołomne to skojarzenie, ale sucha informacja przekazana przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście to trochę za mało.

Historyczny moment należy zapisać w kalendarzu pod datą 5 listopada.

  • Nasz Bałtyk
  • Odsłony: 2180
Pilot 65 1

Nowa super pilotówka w Świnoujściu

Już jest! Od wczoraj stoi przy nabrzeżu Władysława IV w Świnoujściu. Nowa pilotówka. Skromnie oznaczona numerem 65, bo takie są przepisy, a może tylko dobry obyczaj.

Początkowo miała pływać po wodach Wenecji Ameryki, czyli Fortu Lauderdale na Florydzie. Sądząc po zdjęciach w internecie – już pływała. Podobno Amerykanie zapłacili stoczni zadatek i… wycofali się z zamówienia. Pilot Baltic Wavepiercer, jednostka oznaczona nr 7 z serii 1500, została wystawiona na sprzedaż za 895 tys. dolarów (670.869 funtów).

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 2486
tn 00

Nowa „Planeta” jak malowanie

Zacznę słowami Owidiusza: Finis coronat opus. Ten koniec to podpisanie protokołu finalizującego wyjątkowy kontrakt. A dzieło to nowa wielozadaniowa jednostka dla Urzędu Morskiego w Szczecinie, która jeszcze nie ochrzczona, ale już nosi miano „Planeta I”.

Mam to szczęście wyjątkowe, że byłem przy owym przedsięwzięciu od samiutkiego początku. Uwieczniłem słowem i obrazem kolejno: podpisanie kontraktu ze stocznią Remontowa Shipbuilding, pierwsze cięcie blach, położenie stępki, wodowanie, powitanie w Świnoujściu.

  • Antoni Dubowicz
  • Odsłony: 890