01kwiecień2020     ISSN 2392-1684

Mały Panteon Marynarki Wojennej na Oksywiu

00 DSC0767043a

Rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła na Oksywiu to najstarszy budynek dzisiejszej Gdyni. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początku XIII wieku, jednak z pierwotnej, średniowiecznej konstrukcji do dzisiaj zachowała się tylko ściana zachodnia.

Oksywski kościół jest bardzo silnie związany z Marynarką Wojenną. Wewnątrz znajdują się tablice poświęcone pamięci ks. Władysława Miegonia, kapelana Marynarki Wojennej, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau, admirała Józefa Unruga oraz admirała Jerzego Świrskiego. Kościół posiada też tablice Flotylli rzecznej Pińskiej i Wiślanej oraz oficerów Marynarki Polskiej straconych w 1952 roku.

Cmentarz przy kościele, na którym między innymi miejsce wiecznego spoczynku znalazły osoby związane z tym miejscem oraz z Marynarką Wojenną, uważany jest za jedną z najpiękniejszych nekropolii na Pomorzu.

Na zewnątrz, za ołtarzem polowym, na ścianie kościoła umieszczono sześć tablic poświęconych pojedynczym okrętom Marynarki Wojennej (ORP „Grom”, ORP „Orzeł”, ORP „Jastrząb”, ORP „Kujawiak”, ORP „Orkan” i ORP „Dragon”), zatopionym na obcych morzach w czasie II wojny światowej oraz jedną tablicę zbiorową, upamiętniającą okręty, które zginęły w kampanii wrześniowej 1939 roku ( ORP „Nurek”, ORP „Mewa”, ORP „Wicher”, ORP „Rybitwa”, ORP „Czapla”, ORP „Jaskółka”, ORP „Mazur”, ORP „General Haller”, ORP „Gryf”, ORP „Gdynia”, ORP „Czajka” i ORP „Pomorzanin”).

Na każdej tablicy jest nazwa, miejsce i data zatonięcia danego okrętu, motto polskiego poety oraz zwrot "Mersis in bello" („Zatopiony w walce”). W 1983 roku całość została poświęcona i nazywana jest Małym Panteonem Marynarki Wojennej.

I właśnie te zewnętrzne, „okrętowe” tablice są tematem dzisiejszych Morskich Kadrów.

© Antoni Dubowicz 2019

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: