26październik2021     ISSN 2392-1684

„Nowe” Nabrzeże Szwedzkie już pracuje!

00 DSC 0525 nb

20 lat temu, 1 czerwca 1995 roku powołany został do życia MTMG, Morski Terminal Masowy Gdynia.

Przejęto wtedy we władanie stary, zdekapitalizowany sprzęt portowy oraz stare technologie przeładunkowe. W terminalu zatrudnionych było ponad 500 osób i nie dla wszystkich zawsze była praca. Był to więc terminal mało efektywny i wymagał nakładu dużych środków, w większości przeznaczonych na bezpośrednie utrzymanie oraz remonty.

Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Poważny remont Nabrzeża Szwedzkiego zakończono oficjalnie 15 listopada, a więc przed dwoma zaledwie tygodniami. Projekt o wartości całkowitej 90,5 mln zł otrzymał dofinansowanie w kwocie ponad 51 mln zł ze środków Funduszu Spójności. Inwestycja obejmowała przebudowę odcinka Nabrzeża Szwedzkiego wraz z dostępem drogowo-kolejowym oraz infrastrukturą nadziemną i podziemną, jak również budowę instalacji odbierającej ścieki ze statków oraz przebudowę układu kolejowego (2.585 m.b. torów kolejowych) i nawierzchni drogowych od strony Nabrzeża Duńskiego. Przy Nabrzeżu Szwedzkim przebudowane zostały sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągowej, energetycznej i teletechnicznej w strefie przebudowywanego odcinka nabrzeża.

Zakres przedsięwzięcia w części hydrotechnicznej obejmował:

• przebudowę konstrukcji hydrotechnicznej Nabrzeża Szwedzkiego na długości 392,4m

• roboty czerpalne wzdłuż przebudowywanego odcinka nabrzeża do głębokości -13,5 m (bez umocnienia dna)

• wybudowanie ścianki szczelnej do głębokości -15,5 m, co wraz z dalszym pogłębieniem kanału portowego umożliwi przyjmowanie większych jednostek przy nabrzeżu.

W niedalekiej przyszłości zostanie ono pogłębione do 15,5 metra. Jest też już nowy - oddany do użytku 4 maja br. - magazyn śrutowo-zbożowy o kubaturze 60 tysięcy, wyposażony w nową technologię, wprowadzającą rewolucyjne zmiany w sferze przeładunkowej - wszystkie procesy sterowane są centralnie ze sterowni. Nie zapomniano przy tym o ekologii, instalując filtry ograniczające pylenie. Dzięki posiadanej zabudowie anty pyłowej nowo zakupione chwytaki pozwalają obsługiwać ładunki sypkie w sposób przyjazny dla środowiska.

Infrastruktura wybudowana w ramach niniejszego projektu będzie przede wszystkim użytkowana dla przeładunków towarów masowych sypkich, w tym m.in. węgla, koksu, rudy, kruszywa, śruty czy zboża. Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu konkurencyjności Portu Gdynia w Regionie Morza Bałtyckiego poprzez zwiększenie możliwości obsługi jednostek o większej pojemności, tj. do ok. 80.000 DWT przy zanurzeniu do 13 m oraz lepsze dostosowanie terminalu masowego do przewozów kolejowych. Służy ona także ochronie środowiska dzięki umożliwieniu większego udziału w przewozie ładunków gałęzi transportu przyjaznych środowisku oraz ograniczeniu przedostawania się zanieczyszczeń do wód portowych

Na Szwedzkim pracuje też nowy żuraw rodzimej produkcji z chwytakiem o udźwigu 25 ton, który w znaczny sposób zwiększył dobowe tempo przeładunku śruty sojowej i węgla oraz innych ładunków masowych. Zakupiono także nowy 124 tonowy dźwig samojezdny firmy Liebherr o udźwigu 50 ton przy pracy chwytakiem.

W pierwszych dniach lipca 2015, a więc cztery miesiące przed ukończeniem inwestycji, wpadłem do portu, by obejrzeć postępy robót przy Szwedzkim. Byłem tam z podobną wizytą w kwietniu 2014 i już wówczas wszystko wyglądało bardzo obiecująco, o czym nie omieszkałem Wam donieść ( http://naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1409-przebudowa-nabrzeza-szwedzkiego-w-gdyni.html ). Teraz zasadnicze prace były już wykonane, w każdym razie na tyle, że Terminal był już w stanie przyjąć pierwsze statki!

Przy nowiutkim więc Szwedzkim stał prawie równie nowiutki bulk-carrier z Hong Kongu o dźwięcznej nazwie OCEANA, kojarzącej się wśród ship-loverów bardziej z eleganckim wycieczkowcem o tym samym imieniu, statkiem klasy Sun, zbudowanym w roku 2000 we włoskiej stoczni Fincantieri w Monfalcone, należącym do Carnival Corporation & plc i pływającym w barwach P&O Cruises.

OCEANA z Hong Kongu nie ma jednak burt białych jak śnieg, tylko czarne jak węgiel, a miast przewozić 2.016 pasażerów, zapakować może do przepastnych ładowni 96.722 m³ ładunków sypkich.

Zbudowano ją w 2014 roku w stoczni Shanghai Jiangnan Changxin. Ma 229 m długości , 32 m szerokości i maksymalne zanurzenie 14,45 m. Jej pojemność brutto wynosi 43.962 GT oraz netto 27.561 NT, wyporność (tonaż) zaś to 81.600 t DWT.

Jak widzicie, OCEANA ma wymiary zbliżone do wymiarów innych statków, które widuje się w Gdyni przy nabrzeżach, obsługujących ruch masowców. Teraz mogą one stanąć również przy Szwedzkim. Portem macierzystym statku jest Hong Kong, taka też powiewa flaga na rufowym drzewcu. Statek oznaczony jest numerem IMO 9667095, a jego sygnałem wywoławczym jest VRNE7. Należy do floty Sincere Navigation Corporation, mającej swą siedzibę w Taipei na Tajwanie. Firma, której początki sięgają roku 1960, kiedy niejaki Eddie V. K. Hsu zaczął czarterować japoński tonaż, jest dziś jednym z globalnych graczy na morskim rynku przewozowym. W 2006 roku uznana została przez Forbes Magazin jako jedna z „the Best Under a Billion” w regionie Azji. Wg stanu ze stycznia 2015 Sincere Navigation Corporation dysponowała flotą 18 statków - 2 handysize bulk carriers, 9 capesize bulk carriers, 2 kamsarmax bulk carriers, 3 tankowców VLCC oraz 2 statków do przewozu towarów drewnopochodnych (tzw.woodchip carrier).

Łączny tonaż całej floty wynosi około 2,8 miliona ton DWT, a średni wiek - zaledwie 7,4 lata.

Nie ma co, „nowe” Szwedzkie prezentuje się okazale. Tylko na ostatnim zdjęciu dostrzec można, że w lipcu jeszcze nie wszystko dopięte było na ostatni guzik. Ale, przypominam, było to na cztery miesiące przed oficjalnym zakończeniem prac modernizacyjnych.

Dużo dzieje się w gdyńskim porcie i z roku na rok staje się on coraz nowocześniejszy i piękniejszy!

© Antoni Dubowicz 2015

PS

Pisząc, „podpierałem się” dośc mocno materiałami MTMG, mam więc nadzieję, że nic nie nakłamałem!

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Komentarze  

+2 #1 Damroka 2015-12-04 15:03
Jak zawsze ciekawie i fachowo, jak zawsze fantastyczne zdjecia.
Optymistyczne wiadomosci w tym kraju "zgliszcz i ruiny". Tyle sie dobrych rzeczy dzieje, a nie mowi i nie pisze o nich. A jest to nam wszystkim bardzo potrzebne. Dziekuje.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: