12grudzień2018     ISSN 2392-1684

Pechowa TRINA!

00 DSC0928a

Nazwa okazała się dla tego statku pechowa – i to po trzykroć!

Pierwszy raz zaraz po zwodowaniu w niemieckiej stoczni Flensburger Schiffsbau-GmbH. TRINA OLDENDORFF, uniwersalna jednostka typu 'C-BOX', sklasyfikowana wówczas jako Geared Uncelled Containervessel and Multipurpose Bulker zwodowana została w lutym 2000 roku, a już 18 grudnia straciła swoje imię.

Nowy armator eksploatował ją przez trzy lata pod nazwą CIELO DEL CARIBE.

18 marca 2003 roku wróciła jednak z powrotem do imienia TRINA OLDENDORFF. Niestety, nosiła je krótko, zaledwie do lipca 2004. Ponowna zmiana armatora przyniosła jej kolejne imię - MSC TOULOUSE. Niecałe trzy lata później, w styczniu 2007 na jej burcie znów – po raz trzeci - pojawiły się literki TRINA OLDENDORFF!

Wydawałoby się, że to dość jak na jeden statek, ze wystarczy już tych zmian. Nic z tego! Już w kwietniu 2007 zniknęła TRINA, pojawił się NILEDUTCH KUITO. Z tą nazwą statek – już jako drobnicowiec (LoLo Multi Purpose Dry Cargo Vessel) przepływał całe sześć lat, najdłuższy jak do tej pory etap życiowy. Ale od 13 października 2013 znów nazywa się …

Nie, nie, żartuję, nie TRINA OLDENDORFF, kolejnego powrotu już nie było. Drobnicowiec nazywa się teraz MARCHICORA. Pod tą nazwą złapałem go w Gdyni w wigilię Bożego Narodzenia 2017 przy Holenderskim. Przeładunek w ten dzień się nie odbywał, nabrzeże opanowały - w miejsce pracowników portowych - mewy i gołębie, gromadzące się tłumnie na wodzie i na dachach portowych magazynów.  

MARCHICORA ma dość charakterystyczną sylwetkę - z dwoma umieszczonymi na lewej burcie statku potężnymi dźwigami firmy Hägglunds o udźwigu 60 ton i maksymalnym wysięgu 36 metrów. Jedną stałą, pięciopiórową śrubę napędza silnik Mitsubishi 6UEC50 o mocy 8.250 kW przy 124 obrotach/minutę, co pozwala na pływanie z ekonomiczną prędkością 13 węzłów (maksymalnie 15 węzłów). Steru strumieniowego nie ma. MARCHICORA to statek średniej wielkości o następujących parametrach – długość ok. 150 m, szerokość 23,60, zanurzenie nieco ponad 10 m, pojemność brutto (w tonach rejestrowych) GT 13.066, netto 6.914, tonaż DWT 20.142 t. W kadłubie mieści się pięć ładowni o łącznej pojemności 24.369 m³, przy czym jedynie druga ładownia jest mechanicznie wentylowana.

Właścicielem i operatorem statku jest hamburska firma Marconsult Schiffahrt. Port macierzysty MARCHICORY to St. Johns, flaga Antigui & Barbudy.

Było to moje pierwsze widzenie z tą jednostką. Ciekaw jestem, czy powróci jeszcze kiedyś do imienia TRINA OLDENDORFF. Mówi się przecież – do trzech razy sztuka. A w tym wypadku byłoby to już jej czwarte podejście. Ale  mówi się też - nigdy nie mów nigdy, więc kto wie, może TRINA będzie miała to szczęście?

© Antoni Dubowicz 2017  

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: