11grudzień2019     ISSN 2392-1684

Łotysze we Władku (6) - Dorsze z FENIKSSA

00 DSC0340a

Coraz rzadziej zdarza mi się trafić na „dorszowy” kuter. Obowiazujący teraz system zezwoleń na połów dorsza jest dla wielu rybaków nieopłacalny. Kwoty połowowe są małe, kuter trzeba z reguły przezbroić, wyposażyć w dorszowe sieci i osprzęt. Poza tym ryba na bałtyckich łowiskach jest coraz gorszego gatunku – chuda i niewyrośnięta. Dodatkową zmorą dla rybaków są foki, wyżerające dorsze z sieci, jeszcze zanim się je wyciągnie z wody. Nie mówiąc o tym, że żeby licencję taką w ogóle móc dostać, trzeba spełnić cały szereg dodatkowych warunków. Problemów więc bez liku. Wszystko to sprawia, że szczególnie większe kutry coraz częściej rezygnują z połowu dorsza, nastawiając się na śledzia i szprotkę.  

Dlatego też ucieszyłem się, gdy we władysławowskim porcie znów trafiłem na „dorszowego” Łotysza, na dodatek w trakcie wyładunku.

„FENIKSS”, bo o nim tu mowa, to interesujący statek, choćby dlatego, że jest w łotewskiej flocie jedynakiem. Większość kutrów bowiem to jednostki poradzieckie, przede wszystkim rufowce typu „Baltika” (projekt 1328), sejnery typu „Kerchanin” (projekt 1330/13301/13303) oraz trawlery projektu 572. Poświęciłem im w Naszym Bałtyku kilka Morskich Kadrów (linki pod artykułem).

 Również i tym razem tuż za FENIKSSem znalazła się kolejna „Baltika” z Łotwy, VITAS  LVL 2114 z portem macierzystym w Liepaji. To jedna z eksportowych „Baltik”, budowanych w 1990 roku dla Nigerii. Za rufą zaś FENIKSSa jeden tych, na które trafia się rzadko, jeden z nowych, nie pochodzących ze spuścizny po ZSRR, zbudowany w 2003 roku w stoczni w Rydze kuter RONDO.

Sam zaś FENIKSS nie ma ani radzieckiego, ani rosyjskiego rodowodu. Urodził się w 1981 roku we francuskiej stoczni Forges de Caloin w Etaples, a do Łotwy trafił w połowie 2011 roku z Norwegii. Początkowo chodził pod niezmienioną nazwą ORVUR , imię FENIKSS otrzymał dopiero w maju 2016. Oznaczony jest numerem burtowym LVL 1557, na nadbudówce nosi sygnał wywoławczy YLVD, a na rufie nazwę portu macierzystego Liepaja.  Ma dość typowe dla tego typu statków wymiary -  25 m długości, 6 m szerokości i 3 m zanurzenia, pojemność brutto 126 GT i silnik o mocy 478 kW.

No i właśnie ten kolejny Łotysz wyładowywał dorsze. W małych skrzynkach, jak kiedyś, zasypane lodem. Statkowy dźwig wyciągał je w sztapelkach po sześć z ładowni, pracownicy na brzegu układali je na paletach, po czym podjeżdżał wózek widłowy i zgrabnie przenosił je na pokład samochodu-chłodni. Jak się dowiedziałem, po załadowaniu samochód uda się z nabrzeża wprost do zakładu przetwórczego. W ciągu kilku zaledwie godzin dorsze powinny być oprawione, wyfiletowane, przetworzone, przygotowane i zapakowane do puszek.

W tej jednak chwili można się ich było tylko domyślać pod warstwą lodu. Jak na zamówienie jednak, jeden z pracowników szybkim ruchem dłoni odgarnął lód na jednej ze skrzynek, bym mógł się przekonać naocznie, że pod nim są ryby. Spojrzałem - i faktycznie były! Duże i ładne. Tylko że – już nieżywe!

Nie pytałem więc, dokąd pojadą i w jakiej postaci opuszczą fabrykę, bo jakoś zrobiło mi się ich żal.

Nie jestem do końca pewien, czy byłby ze mnie dobry rybak. I czy w ogóle.  

© Antoni Dubowicz 2017

Wcześniejsze „Łotysze we Władku”

(1) - „DURBE 2”: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1430-lotysze-we-wladku-1-durbe-2.html

(2) – „KRISTINA”: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1438-lotysze-we-wladku-2-kristina.html

(3) – „DZINTARI” i jej siostry: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1444-lotysze-we-wladku-3-dzintari-i-jej-siostry.html

(4) / część 1: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/2721-lotysze-we-wladku-4-czesc-1.html

(4) / część 2: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/2729-lotysze-we-wladku-4-czesc-2.html

„Baltiki” we Wladku:

(1) – „Jurmala”: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1759-baltiki-we-wladku-1-jurmala.html

(2) – „Nautilus”: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1773-baltiki-we-wladku-2-nautilus.html

(3) – „Albatross” i „Kristina”: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1792-baltiki-we-wladku-3-albatross-i-ktistina.html

(4) – „Baltik”: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1804-baltiki-we-wladku-4-baltik.html

(5) – „Mars-1”: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/1816-baltiki-we-wladku-5-mars-1.html

(6) – „PALANGA 1”: http://www.naszbaltyk.com/morskie-kadry-antka/2538-baltiki-we-wladku-6-palanga-1.html

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Przeczytaj również: